V susednom štáte povolili asistovanú samovraždu. Doteraz za ňu hrozili tvrdé tresty (ilu)unsplash.com
StoryEditor

V susednom štáte povolili asistovanú samovraždu. Doteraz za ňu hrozili tvrdé tresty

TASR17.12.2021., 09:22h
Parlament schválil vo štvrtok návrh zákona umožňujúci od januára asistovanú samovraždu.
Lajkuj Brainee.sk na

V Rakúsku schválil parlament asistovanú samovraždu. Ústavný súd pred rokom nariadil vláde, aby zrušila doterajší zákaz asistovanej samovraždy, za ktorý hrozí až päť rokov väzenia. Informovala o to agentúra AFP.

Podľa novej legislatívy tak budú mať dospelí, ktorí sú nevyliečiteľne chorí, prístup k pomoci, ktorá ukončí ich život. Každý prípad budú musieť posúdiť dvaja lekári, z ktorých jeden bude musieť byť kvalifikovaný v paliatívnej medicíne. Medzi ich povinnosti bude patriť aj zisťovanie toho, či je pacient schopný samostatne dospieť k rozhodnutiu.

Parlament schválil vo štvrtok návrh zákona umožňujúci od januára asistovanú samovraždu (ilu) Parlament schválil vo štvrtok návrh zákona umožňujúci od januára asistovanú samovraždu (ilu) unsplash.com

Okrem toho bude musieť uplynúť najmenej dvanásť týždňov, kým bude povolený prístup k asistovanej samovražde, aby sa zabezpečilo, že žiadosť nebola učinená z dôvodu dočasnej krízy. Toto obdobie sa skráti na dva týždne pre pacientov v "terminálnej fáze" ochorenia.

Vláda okrem toho vyčlenila prostriedky na ďalší rozvoj paliatívnej starostlivosti, aby sa zabezpečilo, že "nikto si nevyberie cestu smrti, keď existujú iné možnosti", uviedla ministerka spravodlivosti  Alma Zadičová.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
05. jún 2023 12:25