USA Armáda v AfganistaneTASR/AP/Marine Corps
StoryEditor

Armáda USA nepotrestá svojich vojakov za útok v Kábule, kde zomrelo sedem detí

TASR14.12.2021., 09:48h
Americká armáda nepotrestá svojich vojakov za útok dronu, počas ktorého v Kábule na konci augusta zomrelo desať civilistov, z toho sedem detí.
Lajkuj Brainee.sk na

Ministerstvo obrany USA v pondelok uviedlo, že príslušníci americkej armády nebudú čeliť disciplinárnemu konaniu za augustový útok bezpilotného lietadla, pri ktorom v afganskom hlavnom meste Kábul zahynulo desať civilistov vrátane siedmich detí. Informovala o tom agentúra AFP.

Hovorca Pentagónu John Kirby uviedol, že vysokopostavení americkí generáli dali ministrovi obrany Lloydovi Austinovi v súvislosti s útokom niekoľko odporúčaní, ktoré však neobsahovali opatrenia na vyvodenie zodpovednosti voči konkrétnym osobám zapojených do tejto operácie.

Tragická chyba

„Austin tieto odporúčania prijal," dodal Kirby. Obaja velitelia súhlasili so závermi novembrovej správy generálneho inšpektora Pentagónu Samiho Saida. Ten v nej po ukončení vyšetrovania uviedol, že útok bol tragickou chybou, avšak operácia neporušila žiadne zákony.

„Vyšetrovanie nezistilo žiadne porušenie zákona, a to vrátane vojnového práva. Nepresnosť pri realizácii útoku v kombinácii so zaujatosťou pri vyhodnocovaní údajov a zlyhaním v komunikácii viedli k poľutovaniahodným civilným stratám," uviedol v správe generálporučík Said.

​Afganec Ezmaraj Ahmadi bol americkou rozviedkou nesprávne identifikovaný ako príslušník teroristickej organizácie Islamský štát (IS), preto jeho biele auto značky Toyota dňa 29. augusta osem hodín sledovala a následne vydala rozkaz na zásah raketou, pričom zahynulo sedem detí a traja dospelí.

Útok v Kábule Útok dronu TASR/AP/Khwaja Tawfiq Sediqi

​Podľa Saida nešlo o trestný čin, ale čin z nedbanlivosti. Dodal, že ľudia priamo zapojení do tejto operácie, ku ktorej došlo v čase evakuácie Američanov a ich afganských spolupracovníkov z Kábulu po tom, čo moc v krajine prezvalo fundamentalistické hnutie Taliban, skutočne verili, že čelia hrozbe teroristického útoku. „Zamýšľaný cieľ leteckého útoku, vozidlo, jeho obsah a pasažieri, boli v tom čase skutočne vyhodnotené ako bezprostredná hrozba pre americké sily," uvádza sa v správe z vyšetrovania.

Kirby zároveň poukázal na vysokú úroveň hrozby, ktorej čelili americké sily po predchádzajúcom samovražednom bombovom útoku na kábulskom letisku, pri ktorom zahynulo 13 amerických vojakov, čo ide podľa neho o dôležitý kontext, píše agentúra Reuters.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
08. jún 2023 16:12