Kongresman s rodinouFacebook/Ayman Mohyeldin
StoryEditor

Ježiško, prines mi náboje. Fotka amerického kongresmana pobúrila spoločnosť

TASR06.12.2021., 09:28h
Len pred pár dňami pri tom došlo k útoku, pri ktorom mladík v Michigane zastrelil 4 ľudí.
Lajkuj Brainee.sk na

Americký republikánsky kongresman Thomas Massie vyvolal vlnu kritiky príspevkom na Twitteri, kde cez víkend zverejnil fotografiu svojej rodiny pózujúcej pri vianočnom stromčeku so zbraňami. Snímku šiestich vysmiatych členov kongresmanovej rodiny s dlhými strelnými zbraňami v rukách dopĺňalo želanie, aby na Vianoce dostali náboje.

Informovala o tom agentúra AFP, ktorá pripomenula, že len pred pár dňami došlo k streľbe na škole v americkom štáte Michigan, kde 15-ročný mladík zastrelil štyroch študentov a ďalších siedmich zranil.

Medzi zbraňami, ktoré sa objavili na fotografii kongresmana za silne republikánsky štát Kentucky, sú zrejme ľahký guľomet M60, poloautomatická puška AR-15 či samopal Thompson, píše na svojej webstránke stanica Sky News.

Snímka vyvolala v USA - kde je téma vlastníctva a dostupnosti strelných zbraní veľmi kontroverznou politickou a spoločenskou otázkou a kde opakovane dochádza k masakrom na školách - ostrú kritiku časti verejnosti.

Známy americký aktivista Fred Guttenberg, bojujúci proti násiliu páchanému za pomoci strelných zbraní, reagoval zverejnením fotografie svojej 14-ročnej dcéry, ktorá prišla o život počas najhoršej masovej streľby na škole v dejinách USA. Došlo k nej v roku 2018 v meste Parkland v štáte Florida.

​„Keďže si tu zdieľame rodinné fotografie, tu sú tie moje," napísal Gutenberg. „Prvá je posledným záberom (mojej dcéry) Jaime, ktorý som urobil. Na druhej je miesto, kde je pochovaná," dodal.

Massieho počínanie skritizovali tiež príbuzní iných obetí, ktoré zahynuli pri podobných násilných skutkoch, ako aj ďalší členovia amerického Kongresu. Demokratický kongresman za štát Kentucky John Yarmuth označil Massieho fotografiu za „neprístojnú".

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
10. jún 2023 08:34