Pexels
StoryEditor

Podpaľač z Česka zapálil manželku, syna, vnuka aj matku. Za smrť 11 ľudí dostal nekompromisný trest

TASR30.11.2021., 12:27h
Český podpaľač Zdeněk Konopka, ktorý vlani v auguste založil v bohumínskom panelovom dome požiar, pri ktorom zomrelo 11 ľudí, strávi zvyšok života vo väzení.
Lajkuj Brainee.sk na

Krajský súd v Ostrave schválil v utorok dohodu o vine a treste, ktorú pred niekoľkými týždňami uzavrel s obžalovaným prokurátor, a potvrdil pre 55-ročného Konopku doživotný trest. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz.

Motívom podpaľačského útoku v Bohumíne v okrese Karviná boli podľa výsledkov vyšetrovania spory v rodine. Odsúdený neuniesol skutočnosť, že ho opustila manželka a nasťahovala sa do bytu, kde býval jej syn s družkou a svojím synom.
Konopka na založenie požiaru použil osem litrov benzínu, ktorý nalial na dvere a do priestoru medzi dvere a prah.

Horľavina natiekla do bytu. Keď benzín zapálil, požiar sa veľmi rýchlo rozšíril. Vnútri sa práve konala narodeninová oslava, na ktorej sa zúčastnilo 15 ľudí. Oheň v byte usmrtil útočníkovu manželku, syna, vnuka a jeho matku. Zomreli aj ďalšie dve deti pozvané na oslavu. Ďalších päť ľudí zomrelo po tom, ako vyskočili z okna.

Silný požiar Pexels/icon0.com

​Iba štyrom osobám sa podarilo pred plameňmi uniknúť prelezením na balkón susedného bytu. Ide o najtragickejší požiar v histórii samostatného Česka. Právny zástupca pozostalých Petr Kausta sa v utorok na súde pozastavil nad úplnou neciteľnosťou obžalovaného, ktorý mu pri stretnutí oznámil, že za svoj skutok necíti žiadnu vinu.

„Hoci mal možnosť konečne vysloviť určitú ľútosť a pochopiť, čo spáchal, uviedol, že vinu nesie jeho manželka, ktorá ho opustila. Zrejme to považoval za primeranú reakciu,” povedal Kausta.

Dohoda obžalovaného s prokurátorom je novým inštitútom v českom trestnom práve. Pokiaľ obžalovaný vyhlási, že súhlasí s vinou, a dohodne sa aj na výške trestu, súd nemusí zvolávať hlavné pojednávanie, vypočúvať svedkov a znalcov, pričom iba schváli verejné prerokovanie návrhu dohody a právoplatne potvrdí trest.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
09. jún 2023 10:00