TASR/AP Photo/Eraldo Peres, Andre Penner
StoryEditor

Len reči a „skutek utek“? Brazília za rok vyrúbala stromy v štvornásobku rozlohy slovenských národných parkov

TASR19.11.2021., 08:32h
Kongresy, sammity, stretnutia organizované EÚ. Zdá sa, že v niektorých sférach to vôbec nepomáha. Amazonský prales sa zmenšuje rýchlosťou svetla a „pľúca Zeme“, ako siahodlhé lesy nazývajú, sa postupne strácajú. Môže sa to, samozrejme, človek.
Lajkuj Brainee.sk na

Miera odlesňovania Amazonského pralesa v Brazílii bola v období od augusta 2020 do júla 2021 o 22 percent vyššia oproti rovnakému obdobiu z rokov 2019-2020.

Za spomínané obdobie 2020 - 2021 bolo zničených 13.235 štvorcových kilometrov Amazonského pralesa - čo je vyše štvornásobok rozlohy všetkých slovenských národných parkov dohromady. Ide o najväčšiu odlesnenú oblasť od obdobia 2005 - 2006, kedy bolo zničených 14 286 kilometrov štvorcových tohto pralesa, uvádza brazílsky Národný ústavu pre výskum vesmíru (INPE).

Ide o v poradí tretí ročný nárast miery odlesňovania počas funkčného obdobia súčasného prezidenta Jaira Bolsonaroa. Podľa opozície nesie zodpovednosť za toto zrýchlenie práve Bolsonaro, pretože podporuje poľnohospodárstvo a ťažbu nerastných surovín v Amazónii.

​Brazílsky minister životného prostredia Joaquim Leite uviedol, že tieto najnovšie čísla predstavujú "výzvu" a prisľúbil "razantnejšie opatrenia voči environmentálnym zločinom". Zároveň však trval na tom, že údaje "neodrážajú stav z posledných niekoľko mesiacov".

INPE však minulý týždeň informoval, že len počas uplynulého októbra bolo odlesnené územie amazonského dažďového pralesa väčšie než polovica rozlohy mesta Rio de Janeiro - 877 štvorcových kilometrov. Išlo o najvyššie októbrové číslo, odkedy INPE začal v roku 2016 zhromažďovať údaje.

TASR/AP

​Brazília bola na summite COP26 v Glasgowe jedným zo signatárov medzinárodného prísľubu skončiť s odlesňovaním do roku 2030. Bolsonaro zašiel dokonca ešte ďalej, keď sa zaviazal, že nelegálne odlesňovanie v tejto obrovskej juhoamerickej krajine – na území ktorej sa rozprestiera 60 percent Amazónie – sa skončí do roku 2028, čím posunul predchádzajúci cieľ o dva roky skôr.

Tieto záväzky sa však stretli so skepticizmom zo strany environmentálnych skupín, ktoré spolu s brazílskou opozíciou priamo obviňujú Bolsonara z prudkého nárastu odlesňovania pre jeho podporu nelegálnej poľnohospodárskej a ťažobnej práce.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
21. september 2023 23:03