Reuters
StoryEditor

Majú podobne nízku zaočkovanosť ako na Slovensku. Táto krajina zavádza tvrdý lockdown

TASR21.10.2021., 10:48h
Mnohí sa možno pýtajú, prečo niektoré krajiny uvoľňujú opatrenia a iné zas zavádzajú lockdown. Odpoveď je jednoduchá. Rozdiel je v zaočkovanosti populácie.
Lajkuj Brainee.sk na

S účinnosťou od 21. októbra lotyšská vláda opäť zavádza prísny lockdown, ktorý bude v krajine platiť do 15. novembra. Informoval o tom miestny internetový portál Delfi,lt.

Ako spresnila agentúra Interfax, počas lockdownu budú zatvorené všetky obchody s výnimkou tých, ktoré predávajú základný tovar. Športové, zábavné a kultúrne podujatia budú zrušené. Holičstvá, kaderníctva, kozmetické salóny a stravovacie zariadenia zostanú zavreté. V čase od 20:00 hod. do 05:00 hod. miestneho času bude platiť zákaz vychádzania. 

Očkovanie neprebehlo tak, ako malo 

Po jesenných prázdninách sa väčšina školákov bude učiť dištančne. Prezenčné vyučovanie budú mať od 1. novembra len žiaci 1. až 3. ročníka. Predškolské zariadenie budú otvorené pre tie deti, ktorých rodičia nemôžu pracovať z domu. 

Okrem toho úrady počas lockdownu obmedzia aj zhromažďovanie. Obmedzenia sa budú týkať i zdieľanej jazdy osôb z rôznych domácností v jednom aute.

Lotyšský premiér Krišjánis Kariš podľa Interfaxu vysvetlil, že nový lockdown sa v Lotyšsku zavádza pre nízku zaočkovanosť obyvateľstva. „Mnohým sa to môže zdať nepochopiteľné, prečo my máme lockdown, ale Dánsko a Írsko nie. Dôvodom je, že očkovanie (u nás) neprebehlo tak, ako malo,“ uviedol premiér podľa Interfaxu.

Lotyšsko je na prvom mieste na svete, pokiaľ ide o nárast výskytu prípadov nákazy koronavírusom. Za posledný týždeň sa počet nových prípadov nákazy zvýšil o 49 percent, dodal Interfax. 

Situácia sa zhoršuje aj v Rumunsku 

Pandemická situácia v Rumunsku sa taktiež prudko zhoršuje - v stredu bola miera úmrtnosti na koronavírus (19,01 na milión obyvateľov) najvyššia spomedzi krajín celého sveta, vyplýva z údajov portálu Ourworldindata.org. Za uplynulých 24 hodín zomrelo v Rumunsku v súvislosti s koronavírusom 574 ľudí, čo je viac ako v celej EÚ za rovnaké obdobie, uviedla agentúra DPA.

​Hodnota 14-dňovej incidencie - zhruba 859 novo nakazených denne - patrí tiež k najvyšším v EÚ. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je hospitalizovaných 1799 pacientov, pričom mnohí sú umiestnení na chodbách nemocníc či v stanoch, keďže na JIS je k dispozícii len 1668 lôžok. Tridsať pacientov vo vážnom stave už z Rumunska previezli do Maďarska.

Bukureštská lekárka Victoria Aramaová označila aktuálnu situáciu za „apokalyptickú“. Podľa lokálnych médií uviedla, že covidoví pacienti sa na chodbách nemocníc vzájomne odstrkujú, aby sa dostali ku kyslíkovým prístrojom. V univerzitnej klinike v hlavnom meste Rumunska nebolo istý čas miesto v márnici.

Kompletne zaočkovaných je len 34,8 percenta Rumunov, čo je jeden z najhorších údajov v EÚ. Čiastočne majú na to vplyv konšpiračné teórie šírené na internete a v televízii a tiež v rámci rumunskej pravoslávnej cirkvi, poznamenala DPA.

Prezident Klaus Iohannis v stredu večer po stretnutí s predstaviteľmi vlády oznámil, že od budúceho pondelka budú všade, vrátane škôl, trhov, v kinách či na uliciach, znova povinné rúška. Počas nočných hodín bude obmedzená mobilita občanov s výnimkou zaočkovaných ľudí alebo tých, čo idú do práce, vstup na rôzne podujatia bude povolený len pre držiteľov zelených pasov, informuje rumunskáagentúra Agerpress. „Pokiaľ nebudete všetci presvedčení, že je nutné, aby ste sa dali zaočkovať, musíme bohužiaľ zaviesť tieto obmedzenia, aby sme sa postarali o tých najzraniteľnejších,“ vyhlásil Iohannis.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
05. jún 2023 22:38