cirkevUnsplash/Josh Applegate
StoryEditor

Desivé zistenie: Vo Francúzsku katolícki kňazi zneužívali státisíce detí

TASR06.10.2021., 09:49h
Vo Francúzsku zaznamenali v rokoch 1950 – 2020 približne 216.000 prípadov pohlavného zneužívania maloletých predstaviteľmi katolíckej cirkvi.
Lajkuj Brainee.sk na

V utorok to oznámila nezávislá komisia vyšetrujúca zneužívanie detí v rámci rímskokatolíckej cirkvi vo Francúzsku. Informovala o tom agentúra AFP. Prelomovú správu komisia zverejnila po 2,5-ročnom vyšetrovaní.

Ak sa k obetiam zneužívania za sedem desaťročí započítajú aj obete činov, ktorých sa dopustili laickí členovia cirkvi, ako sú učitelia v katolíckych školách, ich počet sa zvýši na 330.000.

„Katolícka cirkev prejavovala až do roku 2000 hlbokú a dokonca krutú ľahostajnosť voči obetiam," uviedol predseda komisie Jean-Marc Sauvé na tlačovej konferencii.

Sauvé vyzval cirkev, aby obete týchto činov finančne odškodnila, aj keď väčšinu prípadov súvisiacich s údajnými zločinmi už nie je možné stíhať.

V správe komisie, ktorá má takmer 2500 strán, sa uvádza, že veľkú väčšinu obetí tvorili chlapci zo širokej škály sociálnych pomerov.

„Katolícka cirkev je po rodine a okruhu priateľov prostredím, v ktorom je najviac rozšírené sexuálne násilie," uvádza sa v správe.

Sauvé v rozhovore zverejnenom v nedeľníku Le Journal du Dimanche predtým uviedol, že v radoch cirkvi pracovalo za posledných 70 rokov 3000 osôb, ktoré sa dopustili zneužívania detí. Dve tretiny z nich pritom tvorili kňazi.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
06. jún 2023 02:16