cirkevUnsplash/SJSBoston
StoryEditor

Vyšetrovanie nezávislej komisie otriaslo Francúzskom. Odhalili tisíce pedofilov v katolíckej cirkvi

TASR03.10.2021., 10:29h
Vo francúzskej katolíckej cirkvi pôsobili v rokoch 1950 - 2020 tisíce pedofilov.
Lajkuj Brainee.sk na

Vyplýva to z vyšetrovania nezávislej komisie, ktorá svoje zistenia zverejní na budúci týždeň, uviedla v nedeľu agentúra AFP.

Komisia podľa svojho predsedu Jeana-Marca Sauvého odhaduje, že v spomínanom období bolo v katolíckej cirkvi vo Francúzsku najmenej 2900 - 3200 pedofilov z celkového počtu okolo 115.000 kňazov alebo iných hodnostárov.

Správa komisie v rozsahu 2500 strán bude zverejnená v utorok po dva a pol roku analýz cirkevných, súdnych a policajných archívov, ako aj na základe rozhovorov so svedkami. Podľa Sauvého sa jej autori pokúsia vyčísliť počet páchateľov aj počet obetí.

Tiež sa zameria na „predovšetkým inštitucionálne a kultúrne mechanizmy" v cirkvi, ktoré umožnili kryť pedofilov, a ponúkne 45 návrhov na riešenie tohto problému.

Nezávislú komisiu zriadila v roku 2018 francúzska katolícka cirkev v reakcii na množstvo škandálov, ktoré otriasli cirkvou nielen vo Francúzsku, ale aj vo svete. Pozostávala z 22 právnikov, lekárov, historikov, sociológov a teológov. Komisia zriadila horúcu telefónnu linku, na ktorú v nasledujúcich mesiacoch prijala tisíce svedectiev.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
30. máj 2023 04:02