
Pozostatky nacistickej architektúry je v dnešnej dobe vôbec ťažké nájsť, ale v niekoľkých prípadoch sa predsa len dochovali. Tým najväčším z nich je norimberský areál vybudovaný pre organizovanie akcie NSDAP a hneď za ním obrí hotelový komplex Prora.
Odmena za tvrdú prácu
Osem obytných blokov sa podľa projektu malo ťahať v dĺžke 4,5 km pozdĺž pobrežia zálivu Prorer Wiek vo vzdialenosti 150 metrov od pláže.
Architekt projektu Clemensa Klotz počítal s dvojlôžkovými izbami s výhľadom na more, ubytovacie zariadenie malo byť vybavené koncertnou sálou a športoviskami. Projekt bol dokonca ocenený na Svetovej výstave 1937 v Paríži.
Zdroj stavebného materiálu a kasárne
Dokument z roku 2020 nemeckej režisérky Nico Weberovej sa venuje tejto najdlhšej budove sveta a dáva ju do kontextu svetových udalostí a politickej moci, kedy architektúra slúžila ako demonštrácia sily a propaganda. Píše portál Aktuálně.cz.
S príchodom Druhej svetovej vojny sa na nákladnej stavbe prestalo pracovať a financie smerovali do vojnovej mašinérie. Po skončení vojny sa Prora stal zdrojom stavebného materiálu. Najjužnejší blok musel štát kvôli zlej statike odstrániť. Zvyšok objektu bol využívaný východonemeckou armádou ako kasárne. V priebehu rokov slúžil rezort ako tábor pre utečencov, múzeum i diskotéka. Po zjednotení Nemecka sa Prora stal chránenou pamiatkou.
Do komplexu sa vracia život
Komplex v 21. storočí kúpila spoločnosť Metropole Marketing, ktorá obrovský komplex od tej doby postupne opravuje a prispôsobuje dnešnému štýlu rekreácie. Z areálu sa stal luxusný päťhviezdičkový komplex a na ostrov sa vracia život. Práce na komplexe by mali finišovať v roku 2022. Nehľadiac na konečnú cenu, všetky budovy a ich súčasti budú v modernom dizajne, so sklenenými výťahmi, vyhrievanými podlahami. Obsahovať majú aj práčovne určené pre permanentných obyvateľov. V komplexe budú k dispozícii aj súkromné kúpele, bazény a veľké záhrady.