
💡 Zhrnutie pre tých, ktorí rýchlo scrollujú:
- Košice usporiadali tanečné podujatie vo farbách mesta - žltej a modrej.
- Niektorí komentujúci si farby pomýlili s ukrajinskou vlajkou a spustili vlnu nenávisti.
- Farby Košíc však siahajú až do 14. storočia, kedy ich určil kráľ Ľudovít I. Veľký.
- Príspevky sa hemžili hejterskými komentármi, no objavili sa aj tie rozumné a pochvalné.
- Žltá a modrá patria Košiciam dávno predtým, než sa stali symbolom solidarity s Ukrajinou.
V Košiciach sa v stredu 21. mája konala tradičná tanečná akcia. Metropola východu sa pridala k tisíckam rovesníkov po celej Európe v rámci European Quadrille Dance Festival. „Presne na poludnie sa na Hlavnej ulici pred Immaculatou roztancovali žiaci základných a stredných škôl aj naši aktívni seniori,” píše mesto v príspevku na sociálnej sieti Facebook.
Ako ďalej dodáva, tento rok rekord síce nepadol, no atmosféra bola výnimočná - do tanca sa zapojilo vyše 1 600 účastníkov. Podujatie v Košiciach organizačne zastrešuje TC Meteor Košice - Official DanceSport Club v spolupráci s mestom.
Problémové farby
„Žiaci sa na štvorylku poctivo pripravovali - vo štvoriciach, v tričkách vo farbách mesta a podľa medzinárodných pravidiel festivalu,” píše sa v príspevku. A práve túto vetu očividne čítal len málokto, v komentároch sa totiž strhla smršť nenávistných komentárov.
Dôvod je prostý a bizarný zároveň - mesto Košice má zhodou okolností totožné farby s tými ukrajinskými, modrú a žltú. Aby sme si to ujasnili, farby ukrajinskej vlajky symbolizujú modrú oblohu nad zlatými pšeničnými poliami, čo odráža prírodné bohatstvo a poľnohospodársku tradíciu Ukrajiny.
Tieto farby sa prvýkrát objavili v 13. storočí na erbe mesta Ľvov a boli oficiálne prijaté ako národná vlajka v roku 1848 počas revolučných udalostí v Rakúskej ríši. Po obnovení nezávislosti Ukrajiny v roku 1991 bola modro-žltá vlajka opäť ustanovená ako štátny symbol. Dnes predstavuje odolnosť, slobodu a jednotu ukrajinského národa.
Stáročný erb
Na druhú stranu, farby mesta Košice – žltá (zlatá) a modrá – sú historickým symbolom, ktorý siaha až do 14. storočia. Tieto farby sú odvodené z mestského erbu, ktorý bol mestu udelený v roku 1369 kráľom Ľudovítom I. Veľkým. Erb obsahuje modré pole so zlatými ľaliami, čo súvisí s dynastiou Anjou, a červeno-strieborné pruhy, ktoré odkazujú na dynastiu Árpádovcov.
V roku 2015 Mestské zastupiteľstvo v Košiciach schválilo všeobecne záväzné nariadenie č. 159, ktorým oficiálne ustanovilo žltú a modrú ako farby mesta. Vlajka mesta sa skladá z horného žltého a dolného modrého poľa s erbom mesta uprostred.
Tieto farby sú viditeľné na rôznych mestských symboloch a infraštruktúre, ako sú električky, autobusy, sedadlá v Amfiteátri či logo Dopravného podniku mesta Košice. Je dôležité si uvedomiť, že táto kombinácia farieb v Košiciach má hlboké historické korene a nie je spojená s aktuálnymi udalosťami na Ukrajine. Táto farebná schéma je súčasťou identity mesta už stáročia.
Vlna hejtu
Táto vedomosť však mnohým očividne nie je známa. „Nenávidím modrožltú,” napísala pani Renáta. „Nie sú to rodáci Československa ale užitoční idioti neziskoviek,” komentovala zase pani Eva, ktorá v príspevkoch šíri propagandu o škodlivosti WHO, obrázky kvetov a spomienky na Československo. S prvou časťou vety by mnohí mladí pritom mohli súhlasiť - väčšina sa narodina až po vzniku samostatného Slovenska.
„Toľko postihnutých progresívcov,” napísal ďalší. Pán Miroslav svoju frustráciu zdieľal takto (text uvádzame tak, ako ho napísal): „Debylita vychodu VYSTAHOVAT ma Ukrajinu. Hamba Slovenska.”
Treba dodať, že toto všetko bolo medzi komentármi, ktoré upozorňovali na to, že ide o farby mesta, ktoré nemajú nič s Ukrajinou. Ďalší zase ďakovali za príjemnú akciu a tešili sa z pekného počasia, ktorého je na Slovensku posledné dni pomenej. Na záver len dodáme, že rovnaké mestské farby majú napríklad aj Michalovce či Bernolákovo.