Dopravná nehoda na diaľniciFacebook/Polícia - Bratislavský Kraj
StoryEditor

Návod, ktorý ti jedného dňa môže zachrániť život. Nauč sa, ako správne postupovať pri nehode na diaľnici

Miroslav Kamody10.06.2024., 10:00h

Stať sa súčasťou dopravnej nehody na diaľnici môže byť poriadne stresujúce. Vďaka tomuto návodu však budeš presne vedieť, ako sa zachovať.

Lajkuj Brainee.sk na

V posledných týždňoch sa na slovenských cestách stalo viacero vážnych dopravných nehôd, pričom niektoré si vyžiadali aj obete na životoch. Stať sa súčasťou dopravnej nehody môže byť pre človeka mimoriadne stresujúce, nehovoriac o situáciách, keď sa nehoda stane na diaľnici, kde je povolená rýchlosť vyššia ako na bežných cestách - a s tým rastie aj riziko.

Polícia Slovenskej republiky preto na svojom facebookovom profile zverejnila návod, ako sa správať, ak sa staneš súčasťou či svedkom nehody na diaľnici. „Je dôležité vedieť, ako správne postupovať, aby ste zaistili bezpečnosť seba aj ostatných účastníkov premávky a minimalizovali ďalšie riziká,” píše polícia.

image

D1 mala spájať Slovensko so Sovietskym zväzom. Stále nespojila ani Bratislavu s Ružomberkom, stavia sa už 52 rokov

Ako sa chovať pri nehode na diaľnici

Na úvod policajti vysvetľujú, aký je rozdiel medzi dopravnou nehodou a škodovou udalosťou. „Možnosť riešenia medzi účastníkmi: Škodová udalosť môže byť vyriešená účastníkmi nehody samostatne, ak sa dokážu dohodnúť a vyplniť potrebné dokumenty.”

Pokiaľ však dôjde k zraneniam či usmrteniu, prípadne je nutné zavolať políciu (napríklad pri nezhode medzi účastníkmi alebo podozrení na trestný čin), ide o dopravnú nehodu. Polícia okrem toho pripomína, že zmenou oproti minulosti je, že už nie je stanovená konkrétna suma škody ako kritérium pre určenie škodovej udalosti.

image

Dopravná nehoda na diaľnici

Marek Kmeť

Nasleduje zoznam krokov, podľa ktorých by mal postupovať každý pri dopravnej nehode na diaľnici, aby sa zabezpečila bezpečnosť všetkých zúčastnených a minimalizovali ďalšie riziká:

 • Pri nehode na diaľnici je dôležité konať rýchlo a efektívne, aby sa minimalizovali škody a riziko ďalších incidentov.
   
 • Zastavenie a zabezpečenie miesta nehody je prvým krokom. Pokiaľ je to možné, odstavte svoje vozidlo na krajnici alebo čo najviac mimo hlavnej časti diaľnice. Okamžite zapnite výstražné svetlá, oblečte si reflexnú vestu. Umiestnite výstražný trojuholník vo vzdialenosti najmenej 100 metrov za vozidlom (50 metrov mimo diaľnice).
   
 • Ochrana osôb je ďalším dôležitým aspektom. Všetci cestujúci by mali čo najrýchlejšie a čo najbezpečnejšie opustiť vozidlo a presunúť sa za zvodidlá alebo na bezpečné miesto mimo cesty. Oblečte si reflexnú vestu pre lepšiu viditeľnosť.
   
 • Zavolajte na tiesňovú linku 112 alebo priamo na linku polície 158 a nahláste nehodu. Poskytnite presné informácie o mieste nehody a ak sú na mieste zranení, okamžite to oznámte operátorovi a požiadajte o záchrannú službu.
   
 • Dokumentácia nehody pri škodovej udalosti je dôležitá pre ďalšie kroky pri jej likvidácii. Ak je to bezpečné a možné, vyplňte so zúčastnenými vodičmi tlačivo Správa o nehode a zaznamenajte všetky dôležité informácie vrátane osobných údajov, údajov o vozidlách, poisťovniach a popisu nehody. Ak je to možné, urobte fotografie miesta udalosti, poškodenia vozidiel a okolia. Ak ide o dopravnú nehodu, počkajte na príchod polície a poskytnite im všetky potrebné informácie a spolupracujte pri vyšetrovaní udalosti. Nahláste nehodu svojej poisťovni čo najskôr po udalosti.
   
 • Aby ste prispeli k odvráteniu ďalších nehôd, snažte sa upozorniť ostatných vodičov na nehodu a nebezpečenstvo pomocou výstražných svetiel, výstražného trojuholníka alebo iných vhodných signálov, ak je to bezpečné. Buďte obozretní a udržujte bezpečnú vzdialenosť od miesta nehody, aby sa minimalizovalo riziko ďalších kolízií.

image

Rodák z Česka chcel postaviť v americkej púšti mesto väčšie ako Los Angeles. Dnes sa tu pestuje tráva a sídli SpaceX

Na záver polícia pripomína, že pri dopravnej udalosti na diaľnici môže prísť na miesto aj hliadka Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS). „Tieto diaľničné patroly sú vyškolené na zabezpečenia miesta nehody, riadenie premávky a na poskytovanie prvej pomoci,” dodáva polícia.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
15. jún 2024 01:47