Ústav na výkon trestu odňatia slobody a Ústav na výkon väzby Leopoldov - väzenie, väzba, väzeň, väzniPeter Mayer/
StoryEditor

Väzni sa v niektorých celách doslova topia. Verejný ochranca práv v base nameral takmer 31 stupňov Celzia

TASR14.08.2023., 10:00h

Verejný ochranca práv (VOP) Róbert Dobrovodský počas neohlásenej kontroly nameral v jednej z ciel policajného útvaru na západnom Slovensku teplotu 30,9 stupňa Celzia.

Lajkuj Brainee.sk na

Upozorňuje, že takéto podmienky ohrozujú zdravie osôb a hrozí aj porušenie ľudských práv. Požiadal preto políciu i ministerstvo vnútra o nápravu. TASR o tom informoval Branislav Gigac z Kancelárie VOP.

„Počas neohlásenej návštevy policajného útvaru na západnom Slovensku som v čase o 20.43 h nameral teplotu v jednej z ciel až 30,9 stupňov Celzia. Napriek otvorenému oknu bolo v miestnostiach pocitovo horúco, dusno a neprúdil tam žiaden vzduch,“ priblížil Dobrovodský.

image

Ústav na výkon trestu odňatia slobody a Ústav na výkon väzby Leopoldov - väzenie, väzba, väzeň, väzni

Peter Mayer/

Upozornil, že zlé vetranie, v kombinácii s horúcou, vlhkou klímou a s preplnenosťou priestoru, môžu byť mimoriadne škodlivé pre zdravie umiestnených osôb. „Nehovoriac o tom, že to môže negatívne ovplyvniť uplatňovanie práv podozrivej osoby v konaní pred orgánom činným v trestnom konaní,“ dodal.

image

Život v ženskej väznici v Nitre: Budíček o 5:15, milostné vzťahy a 11 druhov jedál (reportáž)

VOP sa v tejto súvislosti obrátil na Prezídium Policajného zboru a Ministerstvo vnútra SR. „Som rád, že na moje zistenie reflektovalo príslušné okresné riaditeľstvo Policajného zboru a požiadalo kompetentné centrum podpory MV SR o zabezpečenie lepšej cirkulácie vzduchu a chladenie ciel prostredníctvom ventilátorov či klimatizácie. Či polícia vykonala avizované opatrenia, budem sledovať,“ uviedol.

Neohlásené kontroly počas leta VOP vykonal na viacerých miestach, ktoré slúžia na obmedzovanie osobnej slobody osôb. „Jeho snahou je systematickými návštevami policajných zariadení posilniť ochranu týchto osôb pred zlým zaobchádzaním, s cieľom pôsobiť preventívne do budúcna a zvyšovať tak štandard prístupu k nim,“ ozrejmil Gigac.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
23. september 2023 06:29