Pripravovaná príručka pre prvovoličovZmudri/
StoryEditor

Vyše 30 percent prvovoličov netuší, koho budú voliť, urny ich nelákajú. Existuje spôsob, ako to zmeniť

red08.06.2023., 06:00h

Tí, ktorých sa politická budúcnosť najviac týka, nemajú jasno v tom, komu a či vôbec hodia v predčasných parlamentných voľbách hlas. Zmudri to chce zmeniť.

Lajkuj Brainee.sk na

Mladí nielenže nevedia, koho voliť, aj ísť v týchto voľbách voliť chce až o 16 percent menej prvovoličov, ako v tých posledných. To súvisí aj s tým, že im chýbajú základné vedomosti o voľbách alebo fungovaní slovenskej politiky. Prvovoliči a prvovoličky sú zároveň ľahšie ovplyvniteľní ako ostatné skupiny obyvateľov. Práve preto je zásadné, kto a ako sa s nimi o politike rozpráva. 

V občianskom združení Zmudri vytvorili koncept vzdelávacej a nestraníckej príručky s názvom Politika Polopate, ktorú chcú bezplatne venovať stredným školám ešte pred septembrovými voľbami. Mladým ľuďom približuje, ako funguje politika na Slovensku, pomôže pochopiť, ako odolať populizmu a navedie ich, ako si overovať slová politikov. 

Podľa prieskumu SAV až štvrtina mladých ľudí vo veku 18-24 rokov nemá záujem o domácu politiku a vôbec nesleduje a nečíta o nej žiadne články.

„V Zmudri sa už päť rokov venujeme tomu, ako zložité veci vysvetľovať mladým jednoducho. Snažíme sa tak vzbudiť u nich záujem o dianie okolo nich. Tento rok sme sa rozhodli ešte intenzívnejšie venovať téme fungovania politiky u nás, keďže sa v nej mladí často cítia úplne stratení,“ hovorí Martina Bolibruchová zo Zmudri. 

image

Prečo má nenávisť na internete voľné ruky? Facebook údajne maže len 3 - 5 percent nahlásených komentárov

Príručku chcú vydať v čo najväčšom náklade, preto realizujú aj Donio kampaň, v ktorej si podporovatelia môžu vybrať, koľkí prvovoliči si vďaka nim príručku budú môcť prečítať. Tá zároveň obsahuje aj cvičenia a tipy pre učiteľov, ako témy politiky prinášať na hodiny nestranícky a pritom zaujímavo. 

image

Pripravovaná príručka pre prvovoličov

Zmudri/

„Rozhodne nikomu nehovoríme, koho voliť a v celej príručke ani raz nezaznie jediný názov politickej strany, či meno politika alebo političky," hovorí Martina Bolibruchová z občianskeho združenia Zmudri, ktoré publikáciu pripravilo. Má za cieľ podporiť kritické myslenie a slobodné rozhodovanie sa u mladých ľudí.

image

Pripravovaná príručka pre prvovoličov

Zmudri/

S obsahom príručky Zmudri odborne pomáhal tím expertov a konzultantov, medzi ktorých patrí aj Tomáš Madleňák, politológ a novinár z Investigatívneho centra Jána Kuciaka a Erik Láštic, docent z Katedry politológie UK. Obsah pripravovali v rámci štúdia na ročnom vzdelávacom programe Sokratov inštitút. 

Zmudri od roku 2018 na základné a stredné školy prináša témy kritického myslenia, digitálnej bezpečnosti či fungovania štátu. Ich vzdelávacie videá prevzalo viac ako 10 000 učiteľov. Zároveň v roku 2022 vydali príručku kritického myslenia a digitálnej bezpečnosti, ktorá sa dodnes dostala do rúk vyše 15 000 žiakom a žiačkám. Aj preto sa pred voľbami opäť rozhodli pre tento formát, ktorý je pre učiteľov veľmi nápomocný a žiadaný. 

 

 

 

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
24. júl 2024 03:18