Ilustračná fotografia.Marek Kme
StoryEditor

Na Slovensku evidujeme od začiatku roka až 441 prípadov svrabu. Zdravotníčka prezradila, kde sa ním môžeš infikovať

TASR22.04.2023., 11:00h

Úrad verejného zdravotníctva od začiatku roka na Slovensku zaznamenal 441 prípadov svrabu. Vedúca odboru surveillance infekčných ochorení ÚVZ SR Júlia Adamčíková poukázala na to, že za vlaňajšok evidujú 1299, za rok 2021 886 a za rok 2020 zase 1170 prípadov ochorenia.

Lajkuj Brainee.sk na

„Ochorenie svrab je rozšírené po celom svete. Postihuje všetky vrstvy obyvateľstva. Vyskytuje sa u detí aj dospelých. Môže ísť o rodinný výskyt, ale aj epidémie. Svrab je vysoko nákazlivé ochorenie kože, ktoré sa prenáša z človeka na človeka. Môžete sa ním infikovať kdekoľvek,“ priblížila. Nakazeniu možno podľa nej predchádzať vyhýbaním sa tesnému kontaktu s neznámymi, či používaním cudzej posteľnej bielizne alebo uterákov.

image

Pandémia neskončila. Na svete je 1,67 milióna neidentifikovaných vírusov, až 827-tisíc z nich môže preskočiť na človeka

Ochorenie spôsobuje mikroskopický roztoč zákožka svrabová. „Je citlivá na vyschnutie, vlhko, slnečné žiarenie. Ničí ju dezinfekcia, teplota nad 60 stupňov Celzia, napríklad žehlenie a uzatvorenie v plastovom vreci bez prístupu ku kožným bunkám, ktoré sú jej potravou,“ ozrejmila Adamčíková.

Svrab sa podľa nej prejavuje svrbením kože rôznej intenzity asi za dva až šesť týždňov po infikovaní. „V prípade opakovaného ochorenia sa príznaky objavia za jeden až štyri dni,“ doplnila. Pocit svrbenia sa podľa nej stupňuje najmä v noci a v teple, keď zákožka svrabová zvyšuje svoju aktivitu. Najčastejšie sú podľa nej postihnuté miesta, kde je jemná koža.

Príznakmi ochorenia sú tiež sú kožné vyrážky. Tie si postihnutý podľa odborníčky vďaka svrbeniu škriabe a v miestach porušenej kože sa tvoria pľuzgiere. „Škrabanie vyrážok môže spôsobiť, že dané miesta sa infikujú baktériami,“ povedala. Typickým príznakom na koži sú chodbičky vo vrchných vrstvách kože.

V susednej Českej republike sa tento rok silne šíri svrab, upozornil portál ČT24. Počet prípadov bol v prvom štvrťroku oproti vlaňajšku takmer dvojnásobne vyšší.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
10. jún 2023 20:09