Pamätné miesto vraždy Daniela TupéhoTASR/Štefan Puškáš
StoryEditor

Kto bol Daniel Tupý? Študenta zrejme zavraždili neonacisti. Polícia robila chyby, prípad nie je ani po 18 rokoch uzavretý

TASRMiroslav Kamody21.03.2023., 08:07h

Už 18 rokov nie je uzavretý prípad brutálnej vraždy študenta Daniela Tupého. Dnešné ráno však dalo novú nádej pozostalým na spravodlivé potrestanie útočníkov. Pozreli sme sa na to, čo sa vlastne pred rokmi na Tyršovom nábreží stalo.

Lajkuj Brainee.sk na

Dnes ráno informovalo Prezídium Policajného zboru na sociálnej sieti o tom, že Národná kriminálna agentúra (NAKA) počas policajnej akcie Karma zadržala osem osôb v prípade vraždy Daniela Tupého.

Podľa doterajších informácií vykonávajú policajti zaisťovacie úkony v Bratislavskom a Trnavskom kraji. „V súčasnosti zatiaľ nie je možné poskytnúť bližšie informácie,” dodala polícia. Vec je v úvodnom štádiu trestného konania, doplnil pre TASR hovorca bratislavskej krajskej prokuratúry Juraj Chylo.

image

VIDEO Slovák v Anglicku zavraždil muža, ktorý sa stretával s jeho expriateľkou. Policajtom sa opitý priznal na mieste činu

Napadnutie na brehu Dunaja

Daniel Tupý pochádzal z Martina a bol študentom Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Osudným sa mu stal piatkový večer 4. novembra 2005.

Pri petržalskom brehu Dunaja, na Tyršovom nábreží, čakala skupina mužov vyzbrojených nožmi a boxermi. Osemčlennú skupinu zozadu napadlo približne 15 ľudí. Všetko sa zbehlo rýchlo, útok mal údajne trvať iba minútu.

Po útoku zostalo na mieste šesť zranených ľudí, z toho jeden vážne. Vtedy len 21-ročný študent Daniel Tupý utrpel osem bodných rán a zraneniam podľahol. Aj keď polícia dorazila na miesto už za tri minúty, urobila viacero chýb a po útočníkoch nepátrala hneď. To spôsobilo množstvo komplikácií, ktoré sa s prípadom ťahali celé roky.

image

Pamätník Daniela Tupého

Wikipedia/CoolKoon

Spoločnosť proti neonacizmu

Zločin vyvolal množstvo reakcií odsudzujúcich násilie a prejavy neonacizmu. Na bratislavské Hodžovo námestie si prišlo pripomenúť smrť Daniela Tupého a odmietnuť neonacizmus približne 5-tisíc ľudí. Michal Kaščák vtedy zorganizoval koncert s názvom Zastavme neonacistov. Pohreb zavraždeného študenta sa konal 10. novembra v Žiline, odkiaľ študent pochádzal.

V novembru médiá aj rodina zavraždeného študenta ponúkli odmenu 400-tisíc korún tomu (vyše 13-tisíc eur), kto pomôže vraha vypátrať. Vyšetrovanie však ani po niekoľkých mesiacoch neprinieslo výsledky.

Otec zavraždeného študenta 23. februára 2006 pred budovou Univerzity Komenského odhalil pamätnú tabuľu pripomínajúcu zabitie jeho syna.

Vražda podnietila aj vznik Komisie pre koordináciu postupu proti extrémizmu na Ministerstve vnútra. Rok po smrti sa uskutočnila spomienková akcia na Námestí Andreja Hlinku v Žiline za účastí umelcov, medzi inými Metalindy, Odyssey a speváka Petra Končeka. V Bratislave zase na mieste vraždy pokrstená Tupého básnická zbierka Ticho po anjelovi (básne a myšlienky z pozostalosti).

Otvorené vyšetrovanie

Podľa niektorých médií polícia pracovala aj s verziou, že vraždu mali mať na svedomí muži z podsvetia, ktorí si nacvičovali útok zblízka na náhodne vybraných osobách. Otec obete Daniel Tupý starší však 30. októbra 2006 uviedol, že vyšetrovanie vraždy jeho syna smeruje k záveru, že za zabitím stála skupina neonacistov.

image

Rodičia stratili syna, krajina novinára, my učiteľa. Ján Kuciak nás namiesto poučiek učil hlavne premýšľať

Túto hypotézu potvrdil 4. novembra 2006, teda po roku od vraždy, aj minister vnútra Robert Kaliňák. O rok neskôr, 23. októbra 2007, vytvoril špeciálny policajný tím pre vyšetrenie zločinu. Vyšetrovanie bolo vo veľkom nielen medializované, ale aj otvorené verejnosti zo strany vyšetrovateľov.

Minister Kaliňák 27. februára 2008 potvrdil, že polícia obvinila v kauze jednu osobu z vraždy a tri osoby z ublíženia na zdraví. Povedal tiež, že svojím vzhľadom tieto osoby pripomínajú príslušnosť k extrémistickým hnutiam. Z vraždy bol obžalovaný Richard H., ktorému hrozil trest vo výške desať až 15 rokov.

Rozporuplné rozhodnutie

Okresný súd Bratislava I. však nakoniec 16. júna 2009 oslobodil obžalovaných v kauze vraždy Daniela Tupého – za vinného neuznal Richarda H. ani Dávida V., Jána S., Michala B. a Róberta J., ktorých žalovali z ublíženia na zdraví v štádiu pokusu a výtržníctva.

image

Pamätník Daniela Tupého

Wikipedia/CoolKoon

Trestné stíhanie v prípade neobjasnenej vraždy Daniela Tupého bolo prerušené 24. augusta 2012. Po piatich rokoch, 6. novembra 2017, však policajný prezident Tibor Gašpar pripustil, že polícia preveruje nové informácie.

Špecializovaný trestný súd v Pezinku schválil 19. apríla 2017 dohodu o vine treste prokurátora s obvineným Richardom Hrotkom, ktorý bol v minulosti obžalovaný v prípade vraždy študenta Daniela Tupého.

Ostrým nožom

V tomto prípade čelil Hrotko žalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny i z ublíženia na zdraví a podľa rozsudku mal za mrežami stráviť tri roky a štyri mesiace.

Nevyriešeným prípadom vraždy sa inšpiroval režisér Teodor Kuhn, ktorý natočil film s názvom Ostrým nožom. Na slávnostnej premiér 6. februára 2019 sa zúčastnil aj vtedajší prezident Andrej Kiska.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
12. máj 2024 09:17