Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová vystupuje s príhovorom pred poslancami Európskeho parlamentu v Štrasburgu.  Jaroslav Novák/Tasr
StoryEditor

Prezidentka vystúpila v europarlamente: Homofóbny útok bol útokom na každého na Slovensku

TASR19.10.2022., 13:00h

Ubezpečujem, že nenávisť nedominuje v našej spoločnosti. Uviedla to slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v stredu v prejave v Európskom parlamente v súvislosti s nedávnym útokom na mladých ľudí z LGBTIQ komunity v Bratislave.

Lajkuj Brainee.sk na

„Bol to útok na každého na Slovensku, pretože zločiny z nenávisti sa vždy zameriavajú na samotnú podstatu našej spoločnosti,“ povedala Čaputová poslancom EP v Štrasburgu.

Hlava štátu upozornila, že ak nezačneme brániť demokraciu, prestane existovať. „Nemohla som očakávať, že nedávna homofóbna vražda... v uliciach Bratislavy nám túto prostú pravdu tak bolestne pripomenie,“ uviedla a privítala, že slovenská občianska spoločnosť tento útok okamžite a rozhodne odsúdila.

image

Veľké reči ale skutek utek. Parlament neschválil inštitút partnerského spolužitia

Prezidentka tak reagovala na streľbu, ku ktorej došlo v centre Bratislavy na Zámockej ulici 12. októbra večer pred podnikom, ktorý navštevuje LGBTI+ komunita. Na mieste zomreli dvaja muži. Zranená bola jedna žena. Páchateľ z miesta činu ušiel. Polícia ho po intenzívnom hľadaní našla ráno mŕtveho. Prípad vyšetruje Národná kriminálna agentúra.

Prezidentka Čaputová v prejave označila za kľúčovú úlohu súčasnej generácie politických lídrov chrániť demokraciu a priviesť k rovnováhe Európu otriasanú krízami zvnútra i zvonku.

Európska únia ako celok zareagovala podľa prezidentky správne na pandemickú i bezpečnostnú krízu, ktorú vyvolalo Rusko inváziou na Ukrajinu. „Pri pandémii sme národné uzatváranie hraníc a preteky o to, kto obstará viac rúšok, rýchlo nahradili spoločným prístupom a solidaritou,“ povedala.

„Podobne rozhodne sme zareagovali na vojnu, ktorú Vladimir Putin 24. februára rozpútal proti nášmu východnému susedovi,“ konštatovala s tým, že inváziou sa tento konflikt, vedený Ruskom s cieľom podmaniť si Ukrajinu alebo ju zničiť, len zintenzívnil.

image

Reakcie politikov po vražde Juraja a Matúša: Ignorácia a nepochopenie. Česť výnimkám

V súvislosti s pokračujúcou podporou Ukrajiny Čaputová zdôraznila, že veľmi dôležitá je aj európska perspektíva daná tejto krajine. „Verím, že raz bude realizovaná plnohodnotným členstvom,“ priblížila.

V prípade energetickej krízy prezidentka požiadala europoslancov o podporu riešení, ako sú dohoda na spoločnom zastropovaní cien zemného plynu či oddelenie previazanosti cien elektriny a plynu, aké by pomohlo i Slovensku.

Čaputová doplnila, že čelíme aj kríze demokratických pravidiel a ich dodržiavania, keďže tieto pravidlá sú zneužívané na ničenie samotnej demokracie. Najviac je to podľa nej vypuklé na sociálnych sieťach.

„Zdá sa mi, že k sociálnym sieťam dnes pristupujeme podobne naivne, ako k iným technologickým novinkám. Teda bez uplatňovania predbežnej opatrnosti,“ povedala s varovaním pred negatívnymi dôsledkami v podobe posilňovania polarizácie a názorových bublín.

 

 

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
29. máj 2023 01:35