Sulík a Matovič sa na ukončení krízy nedohodli. SaS tvrdí, že ich odchodom vláda nepadne.Tasr/jaroslav Novák/
StoryEditor

Sulík a Matovič sa na ukončení krízy nedohodli. SaS tvrdí, že ich odchodom vláda nepadne

TASR20.08.2022., 14:55h

SaS trvá na odchode ministra financií a lídra OĽANO Igora Matoviča z vlády.

Lajkuj Brainee.sk na

Všetko speje k tomu, že ministri SaS podajú k 31. augustu demisiu. Predseda strany a minister hospodárstva Richard Sulík o tom informoval po sobotnom koaličnom stretnutí vo vládnom hoteli Bôrik.

Koaličná kríza trvá

Ďalšie stretnutie má byť v piatok (26. 8.), Sulík v ňom však veľký zmysel nevidí. Ako komentoval, pozície sú jasné. V sobotu tiež Sulík navrhol svoj odchod z funkcie, ak to má byť cena za odchod Matoviča. Nemá však pocit, že by návrh zarezonoval.

image

Jedenie výkalov či fyzické ubližovanie. Žilinka dal preveriť kontroverznú aplikáciu Sulíkovho syna

„Všetko speje k tomu, že k 31. augustu podáme demisiu. Naším odchodom vláda nepadá, môže vládnuť ďalej. Návrhy, ktoré budeme považovať za rozumné, podporíme. Takýto istý prístup budeme čakať aj od našich bývalých koaličných partnerov," skonštatoval Sulík.

SaS trvá na odchode ministra financií a lídra OĽANO Igora Matoviča z vlády. Body, ktoré predstavil premiér Eduard Heger (OĽANO), sú podľa Sulíka oproti tejto požiadavke „kozmetikou". „Sme pripravení o týchto bodoch diskutovať, sú to racionálne, rozumné riešenia, myslím si, že nájdeme dohodu, ale toto všetko až po tom, keď bude splnená naša základná požiadavka," vyhlásil Sulík.

Minister hospodárstva odmieta, že svojou rezignáciou chce utekať pred zodpovednosťou. Opätovne vyhlásil, že v aktuálnych náročných časoch sa nedá byť s Matovičom vo vláde. „Také chaotické vládnutie som nezažil," poznamenal. V predčasných voľbách riešenie nevidí.

Stretnutie v hoteli Bôrik malo prispieť k vyriešeniu koaličnej krízy. Spor vo vláde sa vyostril po tom, ako parlament prelomil veto prezidentky pri tzv. protiinflačnom balíčku z dielne ministra financií a lídra OĽANO Igora Matoviča.

Liberáli prestali chodiť na koaličné rady, vypovedali koaličnú zmluvu a žiadajú prepracovanie novej. Ich požiadavkou je aj odchod Matoviča z vlády. OĽANO to odmieta. SaS vyhlásila, že už nie je súčasťou koalície a ak sa do konca augusta nenaplnia jej požiadavky, ministri zo strany podajú demisiu.

Boris Kollár opätovne zdôraznil, že konflikt je založený na osobnom spore Matovič - Sulík. „Musia si to títo dvaja vyriešiť, no nemožno dávať ultimátum, každý musí nejako ustúpiť," povedal Kollár, pričom zdôraznil potrebu dohody a normálneho fungovania vlády vzhľadom na ťažké obdobie, ktoré Slovensko čaká. 

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
03. jún 2023 10:56