Protest pracovníkov školstva za lepšie podmienky a vyššie platy.TASR/Jakub Kotian
StoryEditor

Tisícky slovenských učiteľov vyšli do ulíc. Bojujú za lepšie podmienky a vyššie platy

TASR15.06.2022., 15:17h

„Pokiaľ budeme teraz neúspešní, je možné, že štrajky budú aj v septembri. Máme pripravený scenár, s ktorým sme ešte nevyšli von," uviedol predseda školských odborárov Pavel Ondek.

Lajkuj Brainee.sk na

Lepšie podmienky v školstve, ale aj vyššie platy žiadajú tisícky pracovníkov školstva na stredajšom protestnom zhromaždení v Bratislave. Protestujúci oblečení v žltých farbách na čele s vedením Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku považujú valorizáciu platov v roku 2021 o nula percent a od 1. júla o tri percentá za absolútne nedostatočnú.

Chcú, aby ich platy vzrástli namiesto troch percent o desať. Podľa predsedu školských odborárov Pavla Ondeka cieľom je upozorniť vládu SR a poslancov Národnej rady SR, aby sa konečne začali školstvom zaoberať.

Protest 

„Každý jeden politik hovorí, že školstvo mu nie je ľahostajné, chcú mu pomôcť, ale doteraz sme to vôbec nepocítili," vyhlásil predseda školských odborárov. Ondek by bol rád, keby boli platy zamestnancov v školstve od júla o desať percent vyššie. Poznamenal, že politici majú ešte dosť času na to, aby o tom rozhodli. Všetko však podľa neho závisí od ministra financií.

image

Tisícky slovenských učiteľov vyšli do ulíc. Bojujú za lepšie podmienky a vyššie platy.

TASR/Jakub Kotian

„Pokiaľ budeme teraz neúspešní, je možné, že štrajky budú aj v septembri. Máme pripravený scenár, s ktorým sme ešte nevyšli von," uviedol Ondek.

image

Blahova stránka je na smetisku dejín. Kto je teraz najpopulárnejším slovenským politikom na Facebooku?

Poukazujú na to, že po viac ako dvoch rokoch boja s pandémiou a zvýšenými nárokmi na zabezpečenie kvalitného a bezpečného výchovno-vzdelávacieho procesu teraz zamestnanci školstva čelia ďalším výzvam. Tie sú spôsobené vojnou na Ukrajine.

Školskí odborári, ale aj protestujúci poukázali na zvýšenie cien energií a zdražovanie potravín. Tvrdia, že životná úroveň obyvateľov Slovenska, vrátane zamestnancov školstva, klesá a všetkým školám a školským zariadeniam hrozí finančný kolaps.

„Je dôležité, aby sa výchova a vzdelávanie vykonávali v priestoroch, ktoré sú oveľa lepšie," povedal Ondek. Dav, ktorí tvorili nielen učitelia regionálneho školstva, ale aj odborní či nepedagogickí zamestnanci, vedci, výskumníci či vysokoškolskí učitelia z celého Slovenska, sa presunie z bratislavského Námestia SNP pred Národnú radu SR.

„Zo sľubov sa nenajeme"

Na transparentoch bolo vidieť nápisy ako Zo sľubov sa nenajeme, Stop ďalšiemu poklesu reálnej mzdy či Investície do vzdelania, budúcnosť spoločnosti.

Protestujúci prišli do hlavného mesta z celého Slovenska. Jednou z nich je aj učiteľka Gabriela zo základnej školy s materskou školou v Beniciach, ktorá pracuje v školstve 39 rokov. Ako hovorí, učitelia v ich škole nechýbajú.

image

Tisícky slovenských učiteľov vyšli do ulíc. Bojujú za lepšie podmienky a vyššie platy.

Tasr/Jakub Kotian

„Kvalitné školstvo potrebuje aj dôstojné platy," vyhlásila. Pedagogička Petra zo základnej školy v Rajci povedala, že v školstve ju drží najmä to, že môže pracovať s deťmi.

„Prišiel som podporiť učiteľov, ale aj seba. Ten, kto sa teraz rozhodne ísť študovať učiteľstvo, tak musí byť človek odhodlaný, pretože za ten plat sa to nedá robiť," povedal Štefan zo základnej školy v Mútnom, ktorý pracuje ako školský digitálny koordinátor.

Viaceré školy vyhlásili na stredu riaditeľské voľno. Niektoré školy v okolí Bratislavy vyučovanie skracovali alebo zrušili popoludňajšie školské kluby detí, aby sa mohli zamestnanci škôl protestného zhromaždenia zúčastniť.

Mnoho zamestnancov škôl, ktorí sa protestu v hlavnom meste nemohli zúčastniť osobne, si počas stredy obliekli do práce niečo žlté, prípadne si pripli žltú stužku na znak solidarity s protestujúcimi 

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
28. máj 2024 02:24