TASR/Jakub Kotian
StoryEditor

Slovenský plán obnovy bol schválený. Je to veľký deň, hovorí premiér Heger

TASR21.06.2021., 14:21h
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová prichádza na Slovensko oznámiť, že Plán obnovy a odolnosti Slovenska bol schválený. Uviedol to premiér Eduard Heger (OĽANO) v relácii rádia Expres Braňo Závodský naživo.
Lajkuj Brainee.sk na

„Dnes pani predsedníčka EK prichádza, aby nám oznámila, že náš plán bol schválený,“ skonštatoval Heger s tým, že je to veľký deň. Tvrdí, že plán obnovy výrazne posunie Slovensko dopredu.

V pondelok počas návštevy Slovenska predsedníčka EK Ursula von der Leyenová odovzdá premiérovi Eduardovi Hegerovi hodnotenie Plánu obnovy a odolnosti SR. V rámci návštevy Bratislavy si vo Vedeckom parku Univerzity Komenského prezrie prezentácie úspešných slovenských firiem, ktoré sa zameriavajú na nové a zelené technológie.

Slovenskou vládou zaslaný plán v hodnote 6,6 miliardy eur stanovuje reformy a investície, ktoré SR plánuje realizovať s pomocou Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti (RRF), zameraného na to, aby EÚ vyšla zo súčasnej koronakrízy silnejšia a prešla zelenou a digitálnou transformáciou.

TASR/Dano Veselský

Slovenský plán obnovy má zelenú

Európska komisia (EK) v pondelok prijala pozitívne posúdenie slovenského plánu obnovy a odolnosti. Ide o dôležitú etapu v procese vyplácania grantov Európskej únie (EÚ) vo výške 6,3 miliardy eur v rámci mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti.

Komisia posudzovala najmä to, či investície a reformy v slovenskom pláne obnovy podporujú zelenú a digitálnu transformáciu. EK skonštatovala, že v pláne Slovenska je určených 43 % celkových rozpočtových prostriedkov na opatrenia na podporu cieľov v oblasti klímy a 21 % na opatrenia na podporu digitálnej transformácie.

Predstavitelia EK vyzdvihli mnohé pozitíva národného plánu. O stanovisku informovala Ingrid Ludviková z tlačového oddelenia Zastúpenia EK na Slovensku. Komisia dodala, že slovenský plán predstavuje komplexnú a adekvátne vyváženú reakciu na hospodársku a sociálnu situáciu Slovenska, čím náležite prispieva k všetkým pilierom nariadenia o mechanizme podpory.

​EK takisto dospela k záveru, že žiadne z opatrení zahrnutých v pláne výrazne nenarúša životné prostredie – v súlade s požiadavkami stanovenými v nariadení o mechanizme podpory. „Systémy kontrol na ochranu finančných záujmov Únie zavedené Slovenskom sa považujú za primerané," dodala tiež Komisia s tým, že v pláne sa uvádzajú dostatočne podrobne rozpracované opatrenia vnútroštátnych orgánov na predchádzanie korupcii, podvodom a konfliktom záujmov súvisiacich s využívaním finančných prostriedkov a na ich odhaľovanie a nápravu.

Podľa predsedníčky EK Ursuly von der Leyenovej plán predstavuje úsilie Slovenska riešiť výzvy. „Obsahuje veľké množstvo reforiem, ako aj mnohé investície súvisiace s klímou, a posilní proces digitalizácie,“ zhodnotila Leyenová.

TASR/Jaroslav Novák

​Výkonný podpredseda pre hospodárstvo, ktoré pracuje v prospech ľudí Valdis Domrovskis, takisto ocenil silný dôraz na zelené a digitálne projekty – tie podľa neho zlepšia konkurencieschopnosť podnikov a kvalitu verejných služieb, čo v konečnom dôsledku zlepší aj život občanov. „Intenzívne prípravy tohto plánu sú predzvesťou úspešnej implementácie,“ podotkol.

Komisia v pondelok prijala návrh vykonávacieho rozhodnutia s cieľom poskytnúť Slovensku 6,3 miliardy eur v rámci mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti. Rada EÚ bude mať teraz štyri týždne na prijatie návrhu.

Ak plán schváli, umožní tým vyplatenie 823 miliónov eur Slovensku v rámci predbežného financovania (13 % z celkovej sumy pridelenej Slovensku). „Komisia povolí ďalšie vyplácanie na základe uspokojivého plnenia míľnikov a cieľov uvedených vo vykonávacom rozhodnutí Rady, čím sa zohľadní pokrok dosiahnutý pri realizácii investícií a reforiem,“ dodala Komisia.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
04. júl 2022 10:49