
Hlava štátu sa Mičovskému poďakovala za vykonanú prácu. Nový minister bude musieť podľa nej zvládnuť viacero výziev.
Medzi tie najhlavnejšie výzvy podľa prezidentky patrí personálna stabilizácia ministerstva a jeho rozpočtových a príspevkových organizácií, konsolidácia vzťahov s odbornou verejnosťou a stavovskými organizáciami či nová rezortná stratégia prepojená s investičným a rozpočtovým obdobím EÚ na roky 2021 – 2027.
„Rozhodujúcou bude tiež reforma štátnych lesov. Programové vyhlásenie vlády v oblasti pôdohospodárstva, potravinárstva a lesníctva nastavuje priority a potrebné reformy správne, stále nám však chýba implementácia navrhovaných krokov a opatrení v reálnom čase,“ doplnila prezidentka.
Nového ministra tiež čaká sfinalizovanie spravodlivého nastavenia poľnohospodárskych platieb a dotácií či rýchle vyriešenie situácie okolo možného odňatia akreditácie Pôdohospodárskej platobnej agentúry.
Podľa prezidentky je tiež potrebné posilniť spracovateľské kapacity a zvýšiť potravinovú sebestačnosť Slovenska.
„Bez funkčnej platobnej agentúry nie je možné splniť stanovené ciele a budúcnosť farmárov môže byť reálne ohrozená. Najmä chýbajúca digitalizácia a naplnenie všetkých ostávajúcich podmienok zo strany Európskej komisie budú elementárnym predpokladom pre zvrátenie tohto neželaného stavu,“ dodala prezidentka.
Podľa nej sú krízové riadenie, znalosť pomerov na úrade a manažérsky prístup hlavné atribúty na zvládnutie zložitej situácie v rezorte pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Prezidentka sa spolieha na to, že tieto vlastnosti pri riadení rezortu nový minister v maximálnej miere uplatní.
Čaputová sa poďakovala Mičovskému
Prezidentka sa zároveň poďakovala Mičovskému za úsilie, ktoré vynaložil pri riadení agrorezortu. „Dôverujem tomu, že ste ako minister konali podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia a že vaše rozhodnutia boli vedené dobrými úmyslami,“ podotkla.
Prezidentka podotkla, že Mičovský šéfoval jednému z najťažších ministerstiev. Rozhodnutie podať demisiu najmä v súvislosti s kauzou okolo riaditeľky Slovenského pozemkového fondu Gabriely Bartošovej považuje prezidentka za súladný s očakávaniami, ktoré Mičovského profesionálne aj politické pôsobenie sprevádzajú.
„V politických sporoch a v niektorých prípadoch aj s vlastnými ministrami a poslancami ste nechali srdce, no myslím si, že so situáciou v rezorte ani vy sám nemôžete byť spokojný,“ dodala prezidentka s tým, že ako poslanec Mičovský bude mať príležitosť pričiniť sa o zmenu legislatívnej praxe, keď sa dôležité rezortné návrhy predkladajú ako poslanecké iniciatívy, čím sa obchádza medzirezortné pripomienkové konanie a odborná diskusia.
„Bude pre všetkých na Slovensku prínosom, ak sa diskusiu o prírode blízkom hospodárení či jednotnom spravovaní území v národných parkoch podarí iniciovať," uzavrela prezidentka.
Mičovský podal demisiu po podozreniach z korupcie u svojej nominantky v Slovenskom pozemkovom fonde. V pondelok však oznámil, že chce demisiu vziať späť.
Odôvodnil to množstvom podporných vyhlásení na svoju adresu a tým, že nechce utekať z boja.
Premiér Eduard Heger sa však s prezidentkou v pondelok definitívne dohodol na výmene ministra pôdohospodárstva. Meno jeho nástupcu predstavil hlave štátu ešte v piatok.
Dlhoročný bankár
Samuel Vlčan pôsobil najmä v oblasti práva a v bankovom sektore, v ktorom pracoval 17 rokov. Viedol právne oddelenia HVB Banky a Slovenskej sporiteľne. Bol členom predstavenstva Slovenskej sporiteľne.
V rokoch 2010 až 2012 bol v Bosne a Hercegovine generálnym manažérom zodpovedným za organizačné a finančné riadenie spoločnosti Hypo Alpe-Adria-Bank a následne pôsobil v rakúskom Klagenfurte ako člen reštrukturalizačného tímu Hypo Alpe-Adria-Bank International AG.
Pracoval aj na pozícii generálneho manažéra Sberbank Slovensko.
Vláda schválila 19. apríla 2020 Vlčana za štátneho tajomníka ministerstva pôdohospodárstva. Na tento post prešiel z miesta výkonného riaditeľa spoločnosti WP TECH, ktorá od roku 2015 pôsobí na Slovensku v oblasti odpadového hospodárstva.
Po necelých troch mesiacoch požiadal 1. júla o uvoľnenie z funkcie. Z postu štátneho tajomníka odvolal vládny kabinet Samuela Vlčana 8. júla 2020.
V jeho gescii boli sekcie rezortnej politiky pôdohospodárstva, legislatívy, analýz a výkazníctva, poľnohospodárstva, programov cezhraničnej spolupráce, potravinárstva a obchodu, ako aj Inštitút pôdohospodárskej politiky.