TASR/AP
StoryEditor

Rusi zničili takmer 200 kultúrnych pamiatok, zlo sa vrátilo na Ukrajinu, povedal Zelenskyj

TASR08.05.2022., 12:05h
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo videopríhovore oznámil, že od začiatkzeu invázie Ruska na Ukrajine pred dva a pol mesiacom bolo v jeho krajine útokmi zasiahnutých takmer 200 kultúrnych pamiatok.
Lajkuj Brainee.sk na

„K 7. máju ruská armáda zničila alebo poškodila už takmer 200 lokalít kultúrneho dedičstva," povedal ukrajinský prezident vo videu z Kyjeva.

Medzi týmito pamiatkami je aj múzeum ukrajinského básnika a filozofa Hryhorija Skovorodu v Charkovskej oblasti, ktoré v predchádzajúcu noc zasiahla raketa, uviedol Zelenskyj.

Skovoroda žil v rokoch 1722 až 1794.

„Žiaľ, zlo sa znovu vracia vtedy, keď si ľudia nevážia práva iných ľudí, keď ignorujú zákony a ničia kultúru," povedal Zelenskyj. ,,Presne to sa stalo ruskému štátu. Preto sa teraz musíme všetci brániť. Musíme brániť našich ľudí, naše mestá a dokonca naše múzeá, lebo sa stávajú terčmi ruských raketových úrokov," dodal.

Svet si v nedeľu a v pondelok pripomenie víťazstvo nad nacistami v druhej svetovej vojne, pokračoval Zelenskyj.

Ale konanie Ruska by malo „každému štátu a každému národu pripomenúť, že zlo sa nedá poraziť raz a navždy,“ dodal ukrajinský prezident.

Už to nikdy nedopustite

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom príhovore venovanom Dňu víťazstva nad fašizmom upozornil v nedeľu na to, že zlo a vojna sa po 77 rokoch vrátili na Ukrajinu.

„Každý rok 8. mája spomíname spolu s civilizovaným svetom na tých, ktorí bránili planétu pred nacizmom počas druhej svetovej vojny,“ uviedol Zelenskyj s tým, že táto vojna poskytla svetu milión dôvodov k tomu, aby sa zaviazal, že už nikdy viac nedopustí, aby sa niečo podobné zopakovalo.

Podľa ukrajinského prezidenta však nikoho nenapadlo, že súčasná generácia bude svedkom toho, ako bude tento záväzok porušený.

„Niekoľko dekád po druhej svetovej vojne sa zlo vrátilo na Ukrajinu... Zlo sa znovu vrátilo, no tentoraz v inej podobe, pod inými sloganmi, no s rovnakým zámerom,“ vyhlásil Zelenskyj. Zároveň uviedol, že všetky krajiny, ktoré chápu, že zlo sa vrátilo, v súčasnosti pomáhajú Ukrajine, pretože na rozdiel od iných si pamätajú, „za čo naši predkovia bojovali“.

​Najvyšší predstaviteľ Ukrajiny je však presvedčený o tom, že jeho krajina a jej spojenci vyhrajú a opäť nastane mier. „Žiadne zlo sa nemôže vyhnúť zodpovednosti a schovávať v bunkri... Prekonáme zimu, ktorá začala 24. februára a trvá aj 8. mája, no raz definitívne skončí,“ vyhlásil Zelenskyj.

Rusko nazýva inváziu na Ukrajinu špeciálnou vojenskou operáciou, ktorej cieľom je odzbrojiť Ukrajinu a zbaviť ju "nacistov" a protiruského nacionalizmu, ktorého vznik podnietil podľa Moskvy Západ. Ukrajina a západné krajiny však s týmto nesúhlasia a tvrdia, že Rusko začalo na Ukrajine nevyprovokovanú vojnu, ktorá je aktom agresie.

Deň víťazstva - v Rusku sa oslavuje 9. mája - je jednou z najdôležitejších národných udalostí Ruska, počas ktorej si jeho obyvatelia pripomínajú obrovskú obeť, ktorú Sovietsky zväz priniesol vo vojne proti nacistickému Nemecku.

Tá je v Rusku známa ako veľká vlastenecká vojna, pripomína Reuters.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
16. apríl 2024 16:05