SystémTwitter/Jon Havkes
StoryEditor

Na Slovensko už dorazil protitankový raketový systém Spike LR2

TASR27.03.2022., 11:34h
Stál 18,3 milióna eur.
Lajkuj Brainee.sk na

Protitankový raketový systém Spike LR2, ktorý objednalo ešte predošlé vedenie rezortu obrany, už dodali na Slovensko. Zákazka za 18,3 milióna eur s DPH obsahovala 100 kusov protitankových riadených striel, desať kompletov odpaľovacích zariadení a potrebný logistický materiál.

Pre TASR to uviedla hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

Protitankový raketový systém

„Protitankový raketový komplet Spike LR2 môže byť vďaka svojej autonómnej povahe a nezávislosti od akejkoľvek inej techniky integrovaný do zbraňových systémov bojových vozidiel a je tiež vhodný na použitie pre pechotu. Tento systém je teda v súlade s modernizačnými projektami novej techniky, pričom v podmienkach Ozbrojených síl SR ide o požadovanú súčasť konfigurácie bojových vozidiel," priblížila hovorkyňa.

Obstarávanie zrealizovalo prostredníctvom agentúry NSPA (NATO Support and Procurement Agency) ešte bývalé vedenie rezortu na čele s ministrom Petrom Gajdošom (SNS) tesne pred odchodom z funkcie v roku 2020.

Podľa vtedajšieho vyjadrenia sa tak naplnila požiadavka Ozbrojených síl SR z roku 2013.

Na objednávku upozornil práve súčasný minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). Spochybňoval najmä načasovanie nákupu.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
31. máj 2023 16:09