TASR/Úrad vlády SR
StoryEditor

Pápež František prijal premiéra Hegera. Hovorili aj o vojne na Ukrajine či utečeneckej kríze

TASR14.03.2022., 12:10h
Slovenského premiéra Eduarda Hegera prijal v pondelok na osobnej audiencii vo Vatikáne pápež František. Obaja diskutovali aj o ruskej invázii na Ukrajinu. Ide o Hegerovu prvú oficiálnu návštevu vo Vatikáne. TASR o tom informoval tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.
Lajkuj Brainee.sk na

„Zhodli sme sa, že ľudstvo sa musí uberať cestou mieru, vzájomnej solidarity, úcty a nezištnej pomoci,” povedal Heger. Ocenil pápežove snahy o nastolenie mieru na Ukrajine. Poďakoval mu aj za aktívny prístup cirkvi, ktorá na slovensko-ukrajinskej hranici pomáha ľuďom utekajúcim pred vojnou.

Heger pápežovi poďakoval za návštevu Slovenska v septembri minulého roka. „Prítomnosť Svätého Otca bola pre našu krajinu historickým momentom. Veľmi si vážim, že jeho svätosť na Slovensko pricestovala v ťažkých časoch pandémie,” uviedol premiér.

Predseda vlády počas návštevy odovzdal Svätému Otcovi zvon odliaty z bronzu, na ktorom sú vyobrazení slovanskí vierozvestcovia svätí Cyril a Metod. Je vyrobený tradičnou stredovekou technológiou bez využitia moderných výrobných postupov a odliali ho symbolicky na Popolcovú stredu.

Autorom zvona, ktorý váži 15 kilogramov, je 22-ročný Slovák Jakub Vorobeľ. Dar, ktorý od pápeža dostal premiér, je bronzový odliatok Panny Márie vsadený v drevenom ráme symbolizujúcom knihu. V pozadí je Bazilika sv. Petra aj so stvárnením kolonády od Berniniho.

V rámci návštevy Vatikánu sa Heger stretol aj so štátnym sekretárom, kardinálom Pietrom Parolinom. Podľa Hegerových slov sa zhodli na potrebe čo najskoršieho ukončenia násilia na Ukrajine. „Odsúdili sme vojenský útok a násilný zásah do integrity Ukrajiny a vyjadrili sme podporu ukrajinskému ľudu v týchto ťažkých časoch,” zdôraznil Heger.

Parolina informoval o krokoch Slovenska na pomoc vojnovým utečencom z Ukrajiny. „Skúsenosti z utečeneckej krízy spôsobenej vojnou na Ukrajine len potvrdili, že význam solidarity a európskej spolupatričnosti pri migračných tlakoch je nenahraditeľný,” dodal Heger.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
29. máj 2023 00:41