Štefan Petrík sa rozhodol skúmať oblasť prostitúcie, konkrétne sexuálnych pracovníkov. Jeho výskum tvrdí, že až tretina Slovákov je so sexuálnym životom nespokojná. Najmä kvôli nenaplneným tajným fantáziám.
Vyhovuje im nočný pracovný čas
Ženy, ktoré súhlasili s podieľaním sa na výskume, bolo veľmi ťažké nájsť. Väčšinu oslovil na internete, kde ponúkajú sexuálne služby. Zaujímalo ho, čo ich k profesii viedlo a prečo klienti využívajú ich služby. Skladal sa z niekoľkých fáz, v prvej mal 78 respondentiek, no postupne výskumnú vzorku rozširoval a aktuálne ich má okolo 205.
„Pojem prostitúcia nerád používam, pretože ho považujem za hanlivý. Prikláňam sa skôr k osobám poskytujúcim sexuálne služby. Sú to muži aj ženy,“ vysvetľuje výskumník a postdoktorand. Táto práca im pokrýva výdavky na domácnosť, jedlo a podľa výskumu to robia preto, lebo nemajú žiadny iný príjem či túžia po lepšom, luxusnejšom živote. „Pre mužov aj ženy sú ekonomické príčiny hlavnou motiváciou. Okrem toho majú flexibilný pracovný čas, keďže pracujú väčšinou v noci.“
Vedú muži
Okrem toho sa zaujímal o motiváciu využitia takýchto služieb. Príčinami sú najmä zábava a rozkoš, experimentovanie v sexuálnom živote, okamžité uspokojenie sexuálnej túžby, nedostatok sexu vo vzťahu či skúšanie neobvyklých praktík. „Môže to byť aj rozdielom medzi mužskou a ženskou sexualitou. Muži sú, na rozdiel od žien, otvorenejší krátkodobejším, príležitostným sexuálnym vzťahom bez emócií.“ Práve muži platia za sexuálne služby viac ako ženy, keďže nevyhľadávajú záväzky a povinnosti.
Viac sexu počas pandémie
Svoj nedávny výskum zameral na sexuálne správanie mužov a žien aj počas pandémie. Zaujímavosťou je, že v zahraničí poklesol záujem o pohlavný styk, no nie tak úplne všade.
„V Česku sexuologička Petra Sejbalová poukázala na opačný trend. Národné centrum duševného zdravia zistilo, že počas koronakrízy sa zvýšila chuť na sex o 30 percent. Môže to byť aj pandemickými opatreniami - ľudia pracujú z domu, čím majú partneri viac času pre seba. Lockdown môže prispievať k zvýšeniu sexuálnych aktivít,“ myslí si Štefan Petrík.
Záujem o orálny sex počas pandémie však poklesol. „Kým pred pandémiou vykonávalo orálny sex 23 percent respondentov, počas koronakrízy klesol záujem na šestnásť percent.“ Podľa jeho výskumu vzrástla u Slovákov frekvencia masturbácie.
Viac ako polovica Slovákov bola počas pandémie sexuálne spokojná, ostatní mali pocit akéhosi stereotypu. Alarmujúce je, že až tretina Slovákov je nespokojná so sexuálnym životom. Najčastejšie je to kvôli stereotypu či nenaplneným tajným fantáziám.
Nie sú dostatočne pripravení
Muži majú svoj prvý pohlavný styk v priemere vo veku šestnásť rokov, ženy o rok neskôr. „V porovnaní s výskumom z roku 2004 môžeme hovoriť o trende znižovania veku pri prvom pohlavnom styku. Vtedy bol na úrovni 18,2 roka u mužov, u žien 18,4 roka,“ ozrejmuje Štefan Petrík.
Dospievajúci stredoškoláci začínajú s prvým sexom dosť skoro. „Najčastejšie ho majú po 15. roku, čo možno považovať za skorý začiatok. Je síce pravdou, že po fyzickej stránke sú už na pohlavný styk dostatočne pripravení, po stránke psychosexuálnej o tom nemožno hovoriť,“ myslí si. Podľa neho mladí nie sú dostatočne sexuálne vzdelaní. Informácie o sexualite získavajú najčastejšie z internetu či od kamarátov alebo známych. „Problémom je, že absentuje systematická sexuálna výchova. Mladí nemajú možnosť porozprávať sa o tom s odborníkom. Majú informácie od kamarátov, známych z online prostredia. Preto si neuvedomujú riziká, ktoré pohlavný život so sebou prináša.“
Ženy sú zodpovednejšie
Nedostatočná sexuálna výchova na školách môže za to, že sa mladiství pri pohlavnom styku nechránia dostatočne pred tehotenstvom či pohlavnými chorobami. Štefan Petrík skúmal aj záujem o rôzne antikoncepčné metódy u tínedžerov pri náhodných či stálych partneroch. „V oboch prípadoch preferujú najviac prezervatív, no so stálym partnerom používajú aj antikoncepčné tabletky. Viac ako dvadsať percent nepoužíva antikoncepciu vôbec a prerušovanú súlož využíva viac ako šestnásť percent respondentov.“
Prezervatív ako formu antikoncepcie preferujú viac ženy a to až dvadsať percent, u mužov je to len sedem. U žien sa prerušovaná súlož nachádza na treťom mieste. „Antikoncepčné tabletky preferuje v stálom partnerskom vzťahu niečo vyše dvadsať percent žien a len päť percent mužov. Ženy považujú hormonálnu antikoncepciu za najlepší spôsob ochrany pred tehotenstvom.“
V súčasnosti skúma najmä ľudskú sexualitu a sexuálne správanie či využívanie prostitúcie nielen na Slovensku, ale aj v Španielsku, USA či Brazílii. Okrem toho chce skúmať aj zmeny v intímnom živote Slovákov počas pandémie koronavírusu či ženský ideál krásy na sociálnych sieťach.