MaketaUnsplash/CDC
StoryEditor

Omikron na Slovensku rastie, potvrdili viac ako 150 prípadov. Vírus sa u nás stal už dominantným

TASR21.01.2022., 12:57h
Na Slovensku potvrdili ďalších 155 prípadov koronavírusového variantu omikron.
Lajkuj Brainee.sk na

Celkový počet sekvenáciou potvrdených prípadov je tak 282. Informoval o tom Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR s tým, že vo vzorkách odovzdaných na sekvenáciu v dňoch 17. a 18. januára mal omikron zastúpenie 59 percent spomedzi úspešne sekvenovaných vzoriek.

„Výsledky sekvenácie pozitívnych vzoriek potvrdzujú stúpajúci trend variantu omikron, pričom z priebežných výsledkov sekvenácie možno konštatovať, že variant omikron sa stal dominantným v tunajšej populácii," vyhlásil hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Hygienici odporúčajú očkovanie

Očakáva, že ešte výraznejšie zastúpenie variantu omikron potvrdia budúce priebežné výsledky sekvenácie. ÚVZ zdôrazňuje, že výskyt prípadov omikronu v tunajšej populácii je vyšší než uvedený konkrétny počet sekvenovaných vzoriek. „Sekvenácia však dokáže poskytnúť náhľad do zastúpenia jednotlivých variantov v populácii, vrátane omikronu," podotkol Mikas. 

Hygienici ľuďom odporúčajú dať sa zaočkovať proti ochoreniu covid-19, respektíve absolvovať posilňujúcu dávku v odporúčanom čase. „Očkovaním sa významne znižuje riziko závažného priebehu infekcie a ťažkého priebehu ochorenia covid-19," poznamenal hlavný hygienik.

​Apeluje zároveň na nevyhnutnosť osobnej ochrany, a to bez ohľadu na očkovanie. Ľudia by mali nosiť správne nasadený respirátor, v miestnostiach často a nárazovo vetrať, dodržiavať dostatočný odstup od iných ľudí a priebežne si dezinfikovať ruky.

Sekvenáciu na Slovensku a mapovanie výskytu jednotlivých variantov vírusu SARS-CoV-2 zabezpečuje ÚVZ s partnerskými inštitúciami od mája 2021.

V súčasnosti sa sekvenujú vzorky s dátumom odberu spred týždňa.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
29. máj 2023 00:26