Splnomocnenec vládyTASR/Jakub Kotian
StoryEditor

Sčítanie neukazuje reálny počet Rómov. Je za tým strach z diskriminácie, hovorí splnomocnenec vlády pre rómske komunity

TASR21.01.2022., 09:47h
Zistenia Sčítania 2021podľa Jána Hera neodrážajú reálne počty rómskej komunity na Slovensku.
Lajkuj Brainee.sk na

Odvolávajúc sa na prieskum Atlasu rómskych komunít i odhady samospráv, predpokladajúcich počet Rómov na úrovni 450.000, to uviedol splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ján Hero.

Na sociálnej sieti poukazuje pritom na to, že údaje zo sčítania hovoria o počte obyvateľov SR, ktorí sa prihlásili dobrovoľne k rómskej národnosti, výrazný rozpor v číslach medzi kvalifikovaným odhadom a údajmi z cenzu pripisuje preto strachu pred diskrimináciou a negatívnymi stereotypmi o Rómoch.

Diskriminácia menšín

„Nemôžeme si zatvárať oči pred tým, že na Slovensku naďalej pretrvávajú rasizmus a predsudky voči Rómom. Rôzne prieskumy verejnej mienky skúmajúce všeobecné postoje a individuálne skúsenosti naznačujú, že diskriminácia menšín je žiaľ stále vo vysokej miere tolerovaná naprieč našou spoločnosťou," upozornil splnomocnenec, ktorý zároveň vyjadruje nádej, že úsilím jeho úradu a štátnych politík postupne dôjde k zmene.

​V Sčítaní obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021 sa k rómskej národnosti prihlásilo 156.164 občanov SR. Väčšina z nich sa k nej prihlásila odpoveďou na druhá národnosť (88.985). Z hľadiska zastúpenia regiónov sa najviac ľudí prihlásilo k rómskej národnosti v Prešovskom, Košickom a Banskobystrickom kraji.

Kým v Prešovskom bol najväčší podiel tých, ktorí svoju príslušnosť k Rómom uviedli ako prvú národnosť, v Košickom a Banskobystrickom kraji bol najvyšší podiel tých, ktorí rómsku uviedli ako ďalšiu národnosť.

V otázke na druhá národnosť uviedlo odpovede vyše 306.000 sčítaných.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
27. september 2023 11:21