Unsplash/Matthew Ansley
StoryEditor

Takto vyzerajú Vianoce za mrežami. Niektorí odsúdení dostali ako darček stretnutie s rodinou

TASR24.12.2021., 09:45h
Slávnostná štedrovečerná večera je naplánovaná v ústavoch na výkon väzby a ústavoch na výkon trestu odňatia slobody od 16.30 h do 18.00 h.
Lajkuj Brainee.sk na

Stravu prispôsobili náboženským a kultúrnym zvyklostiam, tradíciám a najmä zdravotnému stavu väznených osôb. Dodržiavanie pôstu počas Štedrého dňa je na individuálnom zvážení každého väzňa. Informovala o tom hovorkyňa Zboru väzenskej a justičnej stráže Monika Kacvinská.

Pri vydávaní stravy sa podľa jej slov dodržia protiepidemické nariadenia. „K vianočným sviatkom neodmysliteľne patrí zemiakový šalát, kapor, kapustnica,” vymenovala hovorkyňa. Raňajky na Štedrý deň budú vo väzniciach pozostávať zo zeleniny, syra, nátierky, pečiva či makovníka.

Na obed sa bude podávať zemiaková, rascová, šošovicová alebo zeleninová polievka, ako hlavné jedlo zeleninové rizoto, bryndzovo-zemiakové pirohy alebo dukátové buchtičky. Štedrovečerná večera bude pozostávať z hubovej polievky, kapustnice na rôzne spôsoby a vo väčšine ústavov budú podávať vyprážané rybie filé so zemiakovým šalátom.

Väzenie Unsplash/Hédi Benyounes

Desiatky odsúdených sa stretnú s rodinou

Mimoriadne voľno na opustenie ústavu dostane cez Vianoce 85 odsúdených. Počas Vianoc bude povolená vychádzka mimo ústav za účelom návštevy blízkych osôb na čas najviac 48 hodín 54 odsúdeným a opustenie ústavu je udelené štyrom odsúdeným.

K utorku 21. decembra sa v ústavoch na výkon väzby a v ústavoch na výkon trestu odňatia slobody nachádza spolu 10.203 väznených osôb. Z toho je 1429 obvinených a 8774 odsúdených. „V súčasnosti sa vo výkone väzby a výkone trestu odňatia slobody nachádza 58 mladistvých osôb a 261 cudzincov,” spresnila Kacvinská.

​Pripomenula, že mimoriadne voľno na opustenie ústavu možno udeliť odsúdenému ako disciplinárnu odmenu za dlhodobé pozitívne výsledky dosahované pri plnení programu zaobchádzania, plnení pracovných povinností, výkone prospešných prác mimo ústavu, alebo za vykonanie príkladného činu.

„Následne všetky väznené osoby po návrate do ústavu budú umiestnené do karantény a podrobia sa antigénovému testovaniu aj v prípade, že sú očkované. Aj napriek obmedzeniam sa vo väzniciach väzenský personál spolu s väznenými osobami snažia vytvoriť príjemnú atmosféru a možnosti pre lepšie zvládanie odlúčenia od rodín,” dodala Kacvinská.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
02. október 2023 17:35