Na Slovensku máme ďalší prípad variantu omikron, osoba nebola zaočkovaná (ilu)TASR/Lukáš Grinaj
StoryEditor

Na Slovensku máme ďalší prípad variantu omikron, osoba nebola zaočkovaná

TASR17.12.2021., 15:39h
Na Slovensku potvrdili ďalší prípad omikron variantu nového koronavírusu. Osoba bola nezaočkovaná a pred návratom navštívila viacero krajín južnej Afriky.
Lajkuj Brainee.sk na

V súčasnosti má Slovensko laboratórne potvrdené celkovo štyri prípady variantu omikron. TASR o tom informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková.

„Príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva v tejto veci okamžite začal epidemiologické vyšetrovanie a prijal protiepidemické opatrenia,“ spresnila hovorkyňa s tým, že vzhľadom na vlastnosti variantu hygienici predpokladajú, že je jeho reálny výskyt na území republiky vyšší.

Hygienici žiadajú ľudí, aby dodržiavali protiepidemické opatrenia. „Vzhľadom na vlastnosti variantu omikron je nutné, aby všetky osoby bez ohľadu na imunitný status dôsledne dodržiavali aj ďalšie preventívne opatrenia - prekrytie horných dýchacích ciest, časté vetranie, dodržiavanie odstupu od iných osôb a dôkladnú hygienu rúk,“ spresnili.

Na Slovensku potvrdili ďalší prípad omikron variantu nového koronavírusu. Osoba bola nezaočkovaná a pred návratom navštívila viacero krajín južnej Afriky (ilu) Na Slovensku potvrdili ďalší prípad omikron variantu nového koronavírusu. Osoba bola nezaočkovaná a pred návratom navštívila viacero krajín južnej Afriky (ilu) TASR/Ján Krošlák

ÚVZ SR pripomína, že platí vyhláška, ktorá osobám prichádzajúcim z Juhoafrickej republiky, Botswany, Namíbie, Lesotha, Eswatini, Mozambiku, Zimbabwe, Izraelu, Hongkongu a ostrovnej republiky Seychely nariaďuje izoláciu na Slovensku bez ohľadu na očkovací status. Sekvenovaniu podliehajú všetky vzorky osôb prichádzajúcich z týchto krajín.

Na sekvenovaní vzoriek sa podieľajú ÚVZ SR, Vedecký park Univerzity Komenského v Bratislave, Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied v Bratislave a Martinské centrum pre biomedicínu (Jesseniova lekárska fakulta UK v Martine).

Hygienici informujú že štandardné PCR testy zachytia aj tento variant. „Miera takzvaných reinfekcií, teda opakovaných infekcií, je vyššia ako pri variante delta. K nákaze teda prísť môže, aj keď by nemala viesť k ťažkému priebehu ochorenia,“ podotkli s tým, že doterajšie skúsenosti s omikronom ukazujú, že zaočkovaní alebo prekonaní majú vo väčšine mierne príznaky.

Primárnou ochranou zostáva očkovanie proti ochoreniu COVID-19 vrátane tretej dávky. „WHO však vo svojich stanoviskách opakovane zdôrazňuje, že vzhľadom na vlastnosti variantu omikron je nutné, aby aj kompletne zaočkované osoby dôsledne dodržiavali ďalšie preventívne opatrenia,“ dodal ÚVZ SR.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
25. september 2023 01:26