TASR/Ladislav Vallach
StoryEditor

Prezidentka povzbudzuje týrané ženy: Vieme prispieť aj postojom, ktorý nebude násilie zľahčovať

somTASR25.11.2021., 10:59h
Prezidentka povzbudzuje ženy, ktoré zažívajú násilie, aby vyhľadali pomoc
Lajkuj Brainee.sk na

Bratislava 25. novembra (TASR) - Prezidentka Zuzana Čaputová povzbudzuje ženy, ktoré zažívajú partnerské násilie, aby vyhľadali pomoc. Hlava štátu to uviedla na sociálnej sieti pri príležitosti kampane poukazujúcej na problematiku odstránenia násilia na ženách.

„Viem, že cesta z násilia zďaleka nie je jednoduchá. Ale je to vždy neporovnateľne lepšia voľba ako život v násilí,“ zdôraznila. Tvrdí, že ak sa v našom okolí deje, pomôcť vie každý. „Vieme prispieť aj postojom, ktorý nebude násilie zľahčovať a viniť ženy za to, že si násilie spôsobili svojím správaním,“ informovala. Práve dnes, keď na Slovensku začína lockdown, chcem opäť povzbudiť ženy, ktoré zažívajú partnerské násilie, aby vyhľadali pomoc,“ dodala. 

v

Oranžová farba

Poukázala tiež na to, že sa na Slovensku za posledný rok podarilo presadiť zmenu, ktorú iniciovala, a vďaka spolupráci medzi neziskovými organizáciami, Ministerstvom spravodlivosti SR a políciou začínajú pomáhať po celej krajine intervenčné centrá pre obete domáceho násilia. Uviedla tiež, že oranžová farba je farbou dnešného dňa a spája ľudí po celom svete, aby spoločne zastavili a predchádzali násiliu páchanému na ženách.
Kampaň, ktorú hlava štátu podporila, vychádza z iniciatívy Koordinačno-metodického centra pre prevenciu násilia. Participovali na nej aj Veľvyslanectvo Nórskeho kráľovstva spoločne s osobnosťami kultúrneho a spoločenského života a veľvyslanectvami ďalších krajín.

Nový zákon

Ku kampani sa pripojila aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. „Som rada, že sa nám podarilo presadiť zákon, ktorý zásadným spôsobom posilňuje práva obetí trestných činov a ich ochranu pred ďalšou viktimizáciou, keďže zjednodušuje prístup obetí k odškodneniu, či umožňuje vytvorenie siete tzv. intervenčných centier zabezpečujúcich komplexnú pomoc a ochranu pre obete. Práve tento mesiac ministerstvo spravodlivosti zapísalo ako intervenčné centrum 7 subjektov,“ napísala na sociálnej sieti a dodala, že ďalšie dva budú zapísané od 1.1.2022.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
23. júl 2024 13:41