Len včera odprezentovala strana Sloboda a Solidarita prieskum, ktorý si nechala vypracovať u agentúry AKO. Podľa neho je za sprísnenie interrupcií iba 8 percent Slovákov. Až 30,5 % z opýtaných sa vyjadrilo, že zákon by sa mal ešte zjemniť a 29,5 % z opýtaných označilo možnosť neviem, povedala na tlačovej konferencii Jana Bittó Cigániková.
Prieskum ukázal, že skoro polovica ľudí nevie, čo je interrupčná tabletka. Z opýtaných, ktorí si vedeli na tabletku urobiť názor, takmer 75 percent ľudí súhlasí, aby sa táto forma interrupcie na Slovensku robila. SaS podľa Bittó Cigánikovej predloží pozmeňujúci návrh k zákonu Anny Záborskej o pomoci tehotným ženám, aby bolo možné túto formu interrupcie pod dohľadom lekára využívať.
To však slovenskú ikonu v obmedzovaní práv žien skôr ešte viac povzbudilo. Na svojom profile na sociálnej sieti Facebook prišla s informáciou, že 539 zdravotníkov podporilo jej návrh zákona na podporu tehotných žien.
Celé znenie tohto otvoreného listu priniesol Denník Štandard a Záborská ho prezdieľala s poznámkou, že „snáď si už nikto nedovolí tvrdiť, že náš návrh zákona je zo stredoveku.” Okrem toho dodala: „Ďakujeme za podporu stovkám lekárov, sestier, lekárnikom a iným zdravotníkom.”
Aby sme však veci uviedli na pravú mieru, podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií pracovalo v rezorte zdravotníctva ku koncu roka 2019 110 778 fyzických osôb. Z celkového počtu pracovníkov v zdravotníctve bolo 75,7 % (83 859) zdravotníckych pracovníkov (z toho 37,3 % sestier, 23,2 % lekárov, 6,1 % sanitárov, 5,3 % farmaceutov, 4,2 % praktických sestier, 3,4 % zubných lekárov).
Záborskej návrh zákona tak otvorene podporilo 0,64 % percenta zdravotníkov. A to je ako argument proti 30,5 % ľudí, ktorí chcú, aby sa zákon ešte viac zjemnil, nielen žalostné, ale priam smiešne.