Reprofoto/Datawrapper
StoryEditor

AKTUÁLNE Covid udrel v plnej sile. Polovica Slovenska bude čierna, hospitalizovali stovky pacientov

TASR03.11.2021., 09:04h
Prostredníctvom 19 150 vykonaných RT-PCR testov odhalili v utorok na Slovensku 5361 prípadov nákazy novým koronavírusom. Z nich takmer 69 percent nebolo zaočkovaných.
Lajkuj Brainee.sk na

„Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 5361 ľudí s pozitívnym PCR testom, z nich takmer 69 percent nebolo zaočkovaných,” priblížilo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR na webe. Pribudlo tiež 2006 pozitívne testovaných antigénnymi testami z celkového počtu 31.481 vykonaných testov.

Vyše 70 percent z nich sa doteraz nezaočkovalo. Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Žilinskom kraji (1136), nasledujú Prešovský kraj (1002), Košický (915), Trenčiansky (663), Banskobystrický (538), Bratislavský (422), Trnavský (365) a Nitriansky (320). „Je medzi nimi 2554 mužov a 2807 žien,” spresnil rezort.

V nemocniciach je hospitalizovaných 1774 pacientov, u všetkých je potvrdené ochorenie. „Takmer 80 percent z nich nie je zaočkovaných alebo má aplikovanú len jednu dávku vakcíny,” priblížila hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová. Na JIS je 150 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 170 osôb.

Facebook/Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky

​Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 vzrástol o 36 osôb. Celkový počet úmrtí "na covid" je 13.112 a celkový počet úmrtí "s covidom" je 2533.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 3.997.098, pričom takto bolo pozitívne testovaných 493.277 osôb. Celkový počet vykonaných antigénnych testov doteraz je 39.178.517, z čoho bolo pozitívne testovaných 419.174 osôb.

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2.505.987, za predchádzajúci deň pribudlo 1739 očkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 2.308.084 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 1793 ľudí.

Polovica Slovenska je čierna

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský priniesol na dnešné rokovanie vlády aktualizáciu covid automatu, ktorá určí rozdelenie okresov od budúceho týždňa. Výrazný nárast čiernych okresov odzrkadľuje zhoršujúcu sa situáciu. Od budúceho týždňa ich bude už 36. V tomto týždni je ich 24.

Na druhú stranu, oranžová z mapy takmer zmizne. V tejto fáze zostanú už len dva posledné okresy. Tento týždeň ich je ešte osem. Minimum bude aj červených okresov, kam sa presunie zvyšok tých, ktoré boli doposiaľ oranžové. V bordovej farbe bude zvyšných 34 okresov. 

Reprofoto/Datawrapper

Lengvarský nevylúčil tvrdšie opatrenia

Epidemická situácia na Slovensku je v súvislosti s novým koronavírusom stabilná. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) však v stredu pred rokovaním vlády povedal, že sa krajina blíži k bodu, keď sa budú musieť prijať tvrdšie opatrenia.

Ľudí vyzval, aby využili možnosť očkovania a tiež, aby dodržiavali nastavené opatrenia. S odborníkmi sa v stredu ráno rozprával na Úrade verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR o tom, aby sa tvrdšie vynucovali opatrenia.
Naznačil, že situácia v okresoch s najhoršou situáciou by sa mohla „riešiť inak”.

„To znamená, či už formou nejakých prísnejších kontrol alebo opatrení, ktoré budú prijímané na úrovni regionálnych hygienikov,” povedal. Avizoval, že bližšie informácie prinesie po rokovaní vlády alebo budúci týždeň.

TASR/Martin Baumann

Slováci neočakávajú, že budú dopady tretej vlny pandémie horšie

Väčšina Slovákov nepredpokladá, že tretia vlna pandémie nového koronavírusu bude mať väčšie následky ako predchádzajúca. Z finančného hľadiska sa na ňu necíti byť pripravená tretina obyvateľov. S plošným lockdownom pri zhoršenej situácii by súhlasila iba o niečo viac ako štvrtina respondentov. Vyplýva to z prieskumu „Ako sa máte, Slovensko?”.

Horšie následky tretej vlny pandémie očakáva 17 percent respondentov, viac ako 33 percent predpokladá, že následky budú menšie. Pesimistickejší pri odhade dopadov sú respondenti z najmenších obcí a respondenti so základným vzdelaním.

​Výrazne optimistickejší sú respondenti z Bratislavy, až 60,3 percenta z nich sa domnieva, že následky tretej vlny budú menšie. Medzi zaočkovanými a tými, ktorí sa nechcú dať zaočkovať, nie sú pri odhadoch následkov tretej vlny väčšie rozdiely.

Z hľadiska duševnej pohody nie je na aktuálnu vlnu pandémie pripravených 16,8 percenta respondentov. Najhoršie hodnotia svoju pripravenosť najmladší obyvatelia (vo veku 18 až 29 rokov) a tí, pre ktorých je ťažké vyjsť s rozpočtom v domácnosti. Z finančného hľadiska nie je pripravených zvládnuť aktuálnu vlnu pandémie 30,4 percenta respondentov.

Ak by počas tretej vlny pandémie vláda opäť pristúpila k plošnému lockdownu, súhlasilo by s týmto opatrením iba 27,3 percenta a nesúhlasilo 45,1 percenta respondentov. S plošným lockdownom by za takýchto okolností viac súhlasili (38,1 percenta) ako nesúhlasili (32,1 percenta) už zaočkovaní respondenti. Medzi tými, ktorí sa nechcú dať zaočkovať, je až 65,4 percenta nesúhlasiacich s plošným lockdownom a iba 14,4 percenta súhlasiacich.

„Optimizmus respondentov, ktorí neočakávajú horšie dopady aktuálnej vlny epidémie v porovnaní s predchádzajúcou, korešponduje s odhadmi odborníkov. Zaujímavým zistením však je, že možnosť plošného lockdownu v prípade zhoršenej situácie podporujú výrazne viac zaočkovaní ako nezaočkovaní respondenti,” doplnil Robert Klobucký zo Sociologického ústavu SAV.

Prieskum sa uskutočnil od 5. do 10. októbra na vzorke 1000 respondentov. Iniciovala ho prieskumná spoločnosť MNFORCE, komunikačná agentúra Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom SAV a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
29. september 2023 08:01