TASR/AP
StoryEditor

Epidemiologická situácia sa zhoršila, začala sa tretia vlna pandémie. Na čo by si sa mal pripraviť?

TASR30.09.2021., 16:48h
Výraznejšie sa zhoršila situácia v Kysuckom Novom Meste a Čadci. Nárasty vidieť aj v okrese Detva, Stropkov a Svidník.
Lajkuj Brainee.sk na

Epidemiologická situácia v súvislosti s novým koronavírusom sa mierne zhoršila, Slovensko vstúpilo do tretej vlny pandémie. Od pondelka (4. 10.) bude v druhom stupni ohrozenia, teda v bordovej fáze, 13 okresov. Červených bude 39 okresov a oranžových 27. Na umelej pľúcnej ventilácii je 56 pacientov. Stúpol však počet ľudí, ktorí mali záujem dať sa zaočkovať prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu covid-19. Vo štvrtok o tom informoval šéf Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík.

„Výraznejšie sa zhoršila situácia v Kysuckom Novom Meste a Čadci,“ povedal Mišík s tým, že ak sa situácia bude naďalej zhoršovať, tak región by mohol ísť až do čiernej farby. V okresoch Stará Ľubovňa a Skalica došlo podľa Mišíka k stabilizácii. Výraznejšie nárasty podľa neho vidieť v okrese Detva, Stropkov a Svidník. 

„Za uplynulý týždeň denne pribúdalo priemerne 1200 denných prípadov. Za sedem dní sa prijalo do nemocníc takmer 400 pacientov. Aktuálne je hospitalizovaných 453 pacientov s potvrdenou diagnózou covid-19, je to nárast o takmer 40 percent oproti minulému týždňu,“ skonštatoval Mišík. Podľa neho nárast bol zaznamenaný aj medzi pacientmi na umelej pľúcnej ventilácii.

Bude tretia vlna horšia ako druhá? 

V prípade výjazdov záchraniek ich bolo za týždeň okolo 300 ku covid pacientom, pričom najviac ich bolo v Košickom kraji. Výrazne podľa Mišíka stúpol počet výjazdov v Žilinskom, ale i Prešovskom kraji. „V porovnaní s minulou vlnou sú nemocnice najviac vyťažené v Prešovskom kraji,“ povedal Mišík. Zároveň konkretizoval, že zhruba polovica pacientov je hospitalizovaných na východe krajiny, v Prešovskom a Košickom kraji.   

„Vidíme nárast v záujme o očkovanie prvými dávkami. Minimum pred dvoma týždňami bolo na úrovni 12 000 očkovancov za týždeň, uplynulý týždeň to už bolo 16 000 osôb,“ priblížil šéf IZA. V najohrozenejšej skupine ľudí nad 75 rokov je okolo 200 000 osôb, ktoré ešte nie sú zaočkované. 

Hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Elena Prokopová poznamenala, že ideme do tretej vlny pandémie, ktorá bude podľa všetkého ešte horšia ako druhá v počte pozitívnych ľudí. Poukázala na to, že tretia vlna bude stáť na zdravotníkoch, ambulanciách a nemocniciach a na tom, ako to budú zvládať. 

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
30. máj 2024 04:21