Zakarpatskú oblasť na Ukrajine ležiacu pri hraniciach so Slovenskom v utorok zasiahla raketa. Išlo o prvý raketový útok Ruska na túto oblasť od začiatku invázie na Ukrajinu.
Ruská raketa zasiahla mesto Volovec, ktoré sa nachádza zhruba 100 kilometrov od slovenských hraníc. O raketovom útoku informoval na sociálnych sieťach šéf Zakarpatskej oblastnej správy Viktor Mykyta.
V meste, ktoré v utorok večer ostreľovali Rusi, sa dve hodiny pred útokmi nachádzali aj humanitárni pracovníci neziskovej organizácie Človek v ohrození. Brainee ti prináša exkluzívny rozhovor z Ukrajiny s dobrovoľníčkou Ivanou Godulovou.
Ako to aktuálne vyzerá vo Volovci?
Útok zasiahol železničnú stanicu a elektrickú rozvodňu. V okolí mali vybité okná a nešiel plyn, bol tam výpadok elektriny a vznikli ďalšie materiálne škody. Našťastie nik nezomrel, ani nebol ťažko ranený.
V každom prípade, týmto zásahom bola prekročená pomyselná psychologická hranica, pretože doposiaľ v Zakarpatsku nebol žiaden útok, a bolo považované za relatívne bezpečné. Zatiaľ je otázne, aký psychologický vplyv bude mať útok na ľudí, ktorí v Zakarpatsku žijú.
Aká tam bola situácia predtým?
Organizácia Človek v ohrození pôsobí na Zakarpatsku vo viacerých krajoch. Vo Volovci sme včera mali jeden tím, ktorý tam mapoval potreby kolektívnych centier, v ktorých žijú vnútorne presídlení ľudia z väčšmi zasiahnutých častí krajiny. Na základe tohto mapovania následne centrám a samosprávam dodávame humanitárnu pomoc - napríklad práčky, matrace, hrnce, jedlo, hygienické potreby a podobne.
Tým zvyšujeme kvalitu služieb aj prijímacie kapacity centier pre vnútorne vysídlených ľudí. V Zakarpatí často počuť sirény, avšak o panike sa nedá hovoriť, pretože zatiaľ – teda do včera - sa nič nestalo. Atmosféra sa však môže zmeniť, ak by sa opakovali situácie ako včera.
Stihli ste odísť len dve hodiny pred útokom. Varoval vás niekto?
Nie, v ten deň sme nemali v pláne vo Volovci prespať, čiže to bolo aj trochu šťastie. Ak by sme ale vo Volovci aj prespávali, pravdepodobne by sa nás útok nedotkol, pretože z bezpečnostných dôvodov si vyberáme strategické miesta na prespanie. Čiže sa vyhýbame dôležitým infraštruktúrnym bodom a podobne. Pred útokom však bola spustená siréna, aby sa ľudia stihli ukryť.
Ako vyzerá váš krízový manažment?
Máme nastavené bezpečnostné pravidlá. Tiež máme človeka na bezpečnosť, ktorý sleduje čo sa deje a poskytuje nám informácie. Vyhýbame sa potencionálnym cieľovým objektom. Taktiež sme vždy pripravení vyraziť preč, keby to bolo nutné.
Koľko ľudí máte na Ukrajine?
Rozrastáme sa, na Ukrajine aktuálne pôsobí približne 15 ľudí s tým, že naberáme ďalších – sú medzi nimi miestni aj ľudia zo Slovenska.
Svoj dnešný program v teréne ste kvôli útoku museli čiastočne zrušiť. Čo budete robiť?
Budeme sa skôr venovať kancelárskej práci. Prácu v teréne, ktorá nebola nevyhnutná, sme dnes z bezpečnostných dôvodov zrušili. V našich aktivitách ale pokračujeme. Naďalej budeme dodávať materiálnu pomoc a snažíme sa aj o psychologickú podporu.
Bezpečnostnú situáciu popritom neustále sledujeme a vyhodnocujeme.