archív Slávky Stierankovej
StoryEditor

Nepočujúca Slávka vedie krajčírstvo v Škótsku: Neviem si predstaviť, že by som rozbehla biznis na Slovensku

Dominika Pacigová17.10.2021., 18:00h
Nedá sa povedať, že by nám bolo na Slovensku zle, ale hľadali sme lepšie podmienky pre život, hovorí nepočujúca Slovenka.
Lajkuj Brainee.sk na

Pred pätnástimi rokmi sa spolu s manželom presťahovali do Británie, kde hľadali lepšie podmienky pre život. Hoci neovládala ani posunkový jazyk, ani angličtinu, spolu s manželom ostali v škótskom meste Glasgow. Slávka Stieranková si tam rozbehla úspešný biznis a dnes vedie krajčírstvo Expert Stiches. Okrem toho podniká v oblasti výroby sójových sviečok, venuje sa aj výrobe látkových ruží či kytíc.

„Keď nám niekto na Slovensku nerozumel, zväčša sme sa nedočkali pomoci, no to sa v Škótsku nestáva. Ľudia sú tu otvorení a neskutočne nápomocní. Neviem si celkom predstaviť, že by som dokázala rozbehnúť biznis na Slovensku,“ hovorí pre Brainee nepočujúca Slovenka žijúca vo Veľkej Británii.

Ovládali ste anglický posunkový jazyk, keď ste sa presťahovali do Británie?

Spočiatku som mala veľký problém, pretože som neovládala ani posunkový jazyk, ani angličtinu. Na ubytovni som sa najprv učila anglické slová, neskôr som s manželom začala chodiť do klubu pre nepočujúcich, kde som sa učila samotný posunkový jazyk.

Líši sa slovenský posunkový jazyk od britského?

Aj v posunkovej reči sú podobnosti, no každá krajina má vlastný posunkový jazyk a mnohé veci sa ukazujú inak. 

Máte v posunkovom jazyku aj nadávky?

Samozrejme. Napríklad prostredník sa ukazuje ako obrátená dvojka. Mnohí ľudia o tom nevedia, a keď prídu do reštaurácie, ukážu, že by chceli stôl pre dvoch. Nepočujúci si to môžu zle vysvetliť (smiech). 

Stretávali ste sa či už na Slovensku, alebo v Británii s nejakými nepríjemnými situáciami?

Pamätám si, že keď synovia chodili do školy, deti sa im smiali, že majú nepočujúcich rodičov. Myslím si však, že situácia sa v priebehu rokov mení, dnes je to lepšie ako kedysi. Ľudia sa zaujímajú o posunkový jazyk, mám z toho lepší pocit.

Sú ľudia z Britských ostrovov v porovnaní so Slovákmi prívetivejší k nepočujúcim?

Nedá sa povedať, že by Slováci neboli, ale sú skôr konzervatívnejší, uzatvorenejší. Keď nám však niekto na Slovensku nerozumel, zväčša sme sa nedočkali pomoci, no v Škótsku sa to nestáva. Ľudia sú tu otvorení a neskutočne nápomocní.

Dnes vediete úspešné krajčírstvo v meste Glasgow. Prečo ste sa rozhodli odísť zo Slovenska?

Nedá sa povedať, že by nám bolo na Slovensku zle, ale hľadali sme lepšie podmienky pre život. Pôvodne sme sem išli len na rok, no sme tu už pätnásť rokov.

Neplánujete sa vrátiť na Slovensko?

Milujem hory, rada cestujem, mám tu synov a vnúčatá. Okrem toho mám v Glasgowe rozbehnutý biznis, zatiaľ sa neplánujeme vrátiť na Slovensko, no možno k tomu dôjde, keď budem na dôchodku.

Viete si predstaviť, že tak, ako sa vám darí v Škótsku, by sa vám darilo aj na Slovensku? 

Popravde, neviem si to predstaviť, pretože v dobe, keď sme žili na Slovensku, som pracovala na živnosť, manžel taktiež pracoval, no finančne nám to nevychádzalo. Taktiež si neviem celkom predstaviť, že by som dokázala rozbehnúť biznis na Slovensku a otvoriť kamennú predajňu. 

Koľko ľudí zamestnávate?

Kedysi som mala zamestnancov. Niekedy som im však musela venovať viac času ako biznisu, a preto dnes robím sama. Mám lepší prehľad o tom, čo sa deje, no z času na čas zamestnám brigádnikov.

Oblečenie či iné veci nielenže opravujete a zužujete, ale aj šijete. Pre koho ste doposiaľ šili?

Vždy sa prispôsobujem danej situácii. Napríklad počas pandémie som začala šiť rúška, predtým som robila podnosy pod taniere. Navrhujem a šijem odevy od smokingov, cez bežné oblečenie, až po svadobné šaty. Tie som šila napríklad pre nevestu. Okrem toho som robila aj maskota pre charitu či šila smokingy pre futbalistov z FC Celtic i FC Rangers.

Dokážete už pri pohľade na ľudí na ulici rozlíšiť, či oblečenie, ktoré majú na sebe, je pekne a kvalitne ušité?

Hneď na prvý pohľad. Vidím, že napríklad látka je kvalitná, ale oblečenie nie je pekne ušité. Aj v lacnom obchode sa dajú kúpiť pekné veci, no keďže ide o masovú výrobu, jednotlivé kúsky väčšinou nie sú kvalitne ušité. 

Ako sa krajčírstvo zmenilo v priebehu rokov?

Keď som začínala šiť, mala som 17. Vtedy si ľudia nechali ušiť svadobné šaty, no móda sa v priebehu rokov zmenila. Dnes sa už nikomu nechce čakať, každý si radšej kúpi hotovú vec v obchode.

Čo uprednostňujete pri výbere oblečenia vy? Fast fashion značky alebo si väčšinu oblečenia šijete sama?

Oblečenie si väčšinou kupujem, myslím si, že sa mi to oplatí viac z finančného aj časového hľadiska. Rada šijem pre ostatných, no pre seba ma to až tak neláka.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
14. jún 2024 12:07