Za nízku pôrodnosť v Poľsku môžu ženy, ktoré pijú alkohol.Tasr/
StoryEditor

Ženy do 25 rokov by nemali piť alkohol, znižuje sa tým pôrodnosť. Tvrdí šéf poľskej vládnucej strany

TASR07.11.2022., 16:00h

Predseda poľskej vládnucej strany Jaroslaw Kacyzňski dáva za vinu mladým ženám, že pijú veľa alkoholu. To sa podľa neho negatávne odráža na pôrodnosti.

Lajkuj Brainee.sk na

Predseda poľskej vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kacyzňski uviedol, že nízka pôrodnosť v krajine je spôsobená tým, že mladé ženy vo zvýšenej miere pijú alkohol. Toto vyjadrenie v Poľsku vyvolalo vlnu kritiky. Informuje TASR, ktoré čerpá z agentúry AP. 

Kaczyňski počas kampane pred budúcoročnými parlamentnými voľbami cez víkend cestoval po Poľsku a stretával sa s voličmi. V sobotu vyhlásil, že „nepodporuje materstvo v príliš mladom veku“, lebo podľa neho musia ženy najskôr dozrieť, až potom sa stať matkami. Dodal, že ak ženy mladšie ako 25 rokov pijú alkohol, tak to tiež „nie je pre pôrodnosť dobrá prognóza“.

Slová Kacyzňského v Poľsku vyvolali okrem vlny hnevu a kritiky aj množstvo vtipov a paródií. Kritici upozorňujú najmä na fakt, že o zníženie pôrodnosti sa čiastočne zaslúžil sám Kaczyňski najmä prísnymi zákonmi o umelom prerušení tehotenstva či neustále sa zvyšujúcimi životnými nákladmi, čo mladým ľuďom sťažuje rozhodnutie založiť si rodinu. Podľa opozičnej političky Kamily Gasiuk-Pihowiczovej je takéto vyjadrenie Kaczyňského "urážkou poľských žien".

image

Čoraz viac krajín obmedzuje interrupcie. Lekárka prišla so šalamúnskym riešením

Poľsko, ktoré je tradičnou katolíckou krajinou, má jeden z najprísnejších zákonov o umelom prerušení tehotenstva. Ženy mohli do roku 2020 podstúpiť interrupciu len vo veľmi výnimočných prípadoch. Poľský ústavný súd v októbri 2020 označil za protiústavné interrupcie vykonávané z dôvodu nezvratných vývojových chýb plodu, ktoré zahŕňajú rozsiahle spektrum poškodení od Downovho syndrómu po smrteľné choroby.

image

Američania trpia, lekári im kvôli sprísneniu potratov nepredpisujú životne dôležitý liek. Máme ho aj na Slovensku

Poľské ministerstvo zdravotníctva však vlani v novembri vydalo nariadenie o tom, že umelé ukončenie tehotenstva je zákonné v prípade ohrozenia zdravia alebo života ženy. Reagovalo tak na smrť 30-ročnej ženy, ktorá bola v 22. týždni tehotenstva. Hospitalizovali ju v nemocnici v Pszczyne, pretože jej odtiekla plodová voda. Podľa miestnych médií sa lekári rozhodli počkať, kým plod zahynie, namiesto toho, aby vykonali interrupčný zákrok. Plod v tele ženy napokon zahynul, pričom žena krátko po tom zomrela na septický šok.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/rodova-rovnost, menuAlias = rodova-rovnost, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
27. september 2023 22:40