LGBTQ+ komunitaUnsplash/angela Compagnone/
StoryEditor

Ministerstvo pozastavilo platnosť usmernenia, ktoré malo zjednodušiť proces zmeny pohlavia. Prečo tak urobilo?

TASR06.06.2022., 10:55h

Ministerstvo zdravotníctva SR pozastavilo platnosť odborného usmernenia, ktoré malo zjednodušiť proces zmeny pohlavia u transrodových ľudí. Jeho platnosť sa má obnoviť uverejnením štandardných postupov pri diagnóze transsexualizmu, ktoré doteraz chýbali. Vyplýva to z vestníka zverejnenom na webe MZ SR.

Lajkuj Brainee.sk na

„Pozastavenie platnosti a účinnosti uvedeného odborného usmernenia sa vykonáva z dôvodu zadefinovania štandardných postupov správneho poskytovania zdravotnej starostlivosti osobe s diagnózou F 64.0 v súlade s ustanovením o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších zákonov,” vysvetlilo ministerstvo.

image

História dúhovej vlajky. Vieš, že pôvodne mala osem pruhov a každý z nich niečo symbolizuje?

Dodalo, že uverejnením štandardného postupu pre diagnostickú jednotku F 64.0 transsexualizmus sa jeho platnosť obnoví. Usmernenie rezort pripravil v spolupráci s odbornou spoločnosťou. Priniesť malo viacero zmien, ktoré mali podľa iniciatívy Inakosť zjednodušiť proces zmeny pohlavia pre transrodových ľudí.

Kritika od KDH, Záborskej a Vašečku

Cieľom usmernenia bolo zjednotiť postupy a odstrániť právnu neistotu lekárov i pacientov. Privítalo ho aj Amnesty International Slovensko či občianske združenie Ethos, spolok sekularistov na Slovensku.

image

Anna Záborská

TASR/Jaroslav Novák

Naopak, o jeho stiahnutie žiadalo ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO) viac ako 20 poslancov koaličného hnutia OĽANO. Usmernenie kritizovalo aj mimoparlamentné KDH a poslanci Anna Záborská a Richard Vašečka z mimoparlamentnej Kresťanskej únie.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/lgbti, menuAlias = lgbti, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
28. september 2023 20:38