Maďarskému redaktorovi sa vyhrážali pre knihu o tolerovaní homosexualityfacebook.com
StoryEditor

Maďarskému redaktorovi sa vyhrážali smrťou, dôvodom bola táto kniha

TASR14.07.2021., 09:57h
Jeho kniha, v maďarčine Meseország mindenkié, vyvolala v Maďarsku rozruch pre obsah o tolerovaní homosexuality.
Lajkuj Brainee.sk na

Redaktor knihy pre deti Krajina rozprávok patrí každému Boldizsár Nagy opúšťa svoju vlasť. Pretože bol prijatý  vládny návrh zákona o ochrane detí pred pedofíliou a homosexuálnou propagandou, jeho kniha vyvolala v Maďarsku rozruch. Dôvodom bol obsah o tolerovaní homosexuality. 

Informoval o tom v utorok spravodajský server 24.hu s odvolaním sa na Nagyov rozhovor pre agentúru Reuters. Nagy uviedol, že po vydaní knihy sa mu vyhrážali smrťou. Dodal, že so svojím partnerom odchádza v prvom rade z politických dôvodov, pretože sa v Maďarsku necíti bezpečne.

"Chcem pokračovať v tejto načatej práci, ale nemusí to byť v práve v Maďarsku. Neodchádzam preto, že ma zastrašujú, ale chcem byť fyzicky niekde inde," povedal. Kniha obsahuje prepis rozprávok 17 súčasných autorov, ktoré prostredníctvom príbehov zasadených do dnešného prostredia hovoria o živote príslušníkov rôznych marginalizovaných a znevýhodnených spoločenských skupín.

V otázke týkajúcej sa komunity LGBTI vyvolala v maďarskej spoločnosti vlani rozruch akcia podpredsedníčky parlamentného národného radikálneho politického subjektu Hnutie naša vlasť (Mi Hazánk Mozgalom) Dóry Dúróovej. Tá koncom septembra pred novinármi túto rozprávkovú knihu, ktorá bola podľa jej slov "homosexuálnou propagandistickou publikáciou a útokom na zdravý vývoj detí i voči maďarskej kultúre", skartovala.

Krok tejto krajne pravicovej maďarskej političky vyvolal, paradoxne, zvýšený záujem o predmetnú knihu. Viacerí starostovia a primátori ju však zakázali používať v miestnych materských školách. Premiér Viktor Orbán následne 4. októbra vyhlásil, že Maďarsko je v otázke homosexuality tolerantná a trpezlivá krajina, ale iba dovtedy, kým sa to nedotýka detí.

Maďarský parlament 15. júna napokon schválil zákon o ochrane pred pedofíliou, ktorý bol rôznymi pozmeňujúcimi návrhmi rozšírený aj o zákaz propagácie sexuálnych menšín medzi mladými ľuďmi. Zákon stanovuje, že mladí ľudia do 18 rokov nesmú byť v školách vystavovaní "pornografickému obsahu" alebo akémukoľvek obsahu, ktorý podľa maďarskej vládnej strany "podporuje zmenu pohlavia a homosexualitu".

Táto právna norma vyvolala na medzinárodnej scéne odpor a predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová vyzvala Maďarsko, aby pozmenilo svoj kontroverzný zákon o ochrane pred pedofíliou, ktorý je podľa kritikov zameraný proti komunite LGBTI a spôsobuje jej ďalšiu stigmatizáciu. Ak sa tak nestane, Budapešti hrozia podľa šéfky EK právne následky. 

Maďarská vláda všetky obvinenia odmieta. Orbán argumentuje, že cieľom zákona je, aby právo určiť rozsah a spôsob sexuálnej výchovy detí mali výlučne ich rodičia. Zákon nie je podľa Orbána namierený voči homosexualite.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/lgbti, menuAlias = lgbti, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
08. december 2023 14:45