
Ukázalo sa totiž, že jeho virtuálnu postavu musel vycvičiť niekto iný, pretože excentrický boháč nepoznal ani niektoré základné herné mechaniky. Chybu však nepriznal a pustil sa do slovného boja s populárnym youtuberom Asmognoldom, píše Honza Srp z portálu iDnes.
A to nielen tak oddychovo po večeroch ako väčšina z nás, naopak, rovnako ako vo všetkom ostatnom, aj v tejto voľnočasovej aktivite chce byť Musk najlepší zo všetkých. Už v mladosti si vraj zarábal profesionálnym hraním strieľačky Quake 3 a súťaživosť ho neopustila ani v dospelosti.
Napriek nabitému pracovnému kalendáru sa napríklad koncom minulého roka dostal medzi dvadsiatku najlepších hráčov Diabla 4 z celej planéty. Iba jeden ďalší Američan sa dokázal presadiť do rebríčka, ktorý je z veľkej časti tvorený Aziatmi, prevažne z Číny alebo Kórey. Musk má rád obdiv davov, a preto svoje herné aktivity občas streamuje naživo na internete, to sa mu však teraz stalo osudným a jeho reputácia v hráčskych kruhoch klesla pod bod mrazu.
Už pred dvoma rokmi, keď zdieľal vybavenie svojho avatara vo vtedy horúcej novinke Elden Ring, sa objavovali hlasy, že tu nie je nič moc na chválenie a napríklad redaktor magazínu Vice jeho „build“ označil za jeden z najhlúpejších, čo kedy videl. To však nie je nič proti tomu, akú „čočku“ najbohatší muž sveta dostáva teraz.
Ako fanúšik žánru si koncom roka rovnako ako státisíce ďalších nemohol nechať uniknúť early access verziu hry Path of Exile 2, ktorá je podľa ortodoxných fanúšikov viac Diablom ako posledný diel Diabla. Na začiatku januára sa potom rozhodol pochváliť sa svetu, kam až to „dotiahol“ a aj mnohí z najväčších hráčov sediacich pri hre od vydania v podstate bez prestávky, mohli len ticho závidieť. Muskov bojovník „Percy_Verence“ sa totiž vyšvihol až na 97. úroveň, a to v režime hardcore, kde jediná smrť znamená koniec. To by z Muska robilo jedného z najlepších hráčov planéty.
Hráči ho rýchlo prekukli
Pomerne rýchlo sa však ukázalo, že ide s najväčšou pravdepodobnosťou o podvod, pretože excentrický boháč počas streamu nezvládal ani základné mechaniky, ktoré hráč na tejto úrovni musí už dávno mať zautomatizované. Jeho nepremyslené pobehovanie po mape, ignorovanie vzácneho „lootu“ na úkor bezcenných predmetov, nezmyselná práca s inventárom a mnoho ďalších prešľapov komunitu utvrdilo v názore, že Musk zamestnáva (minimálne jedného) profesionálneho hráča, ktorý za neho jeho postavu tzv. grinduje.
Namiesto obdivu sa tak od hernej scény dočkal len posmechu a pohŕdania. „Byť najbohatším mužom na svete a zároveň aj tým najpatetickejším loserom na svete je divoká kombinácia,“ hovorí najlajkovanejší komentár pod youtubovým videom, ďalšie jeho správanie prirovnáva k sovietskym papalášom, ktorí sa namiesto účasti na poľovačke nechali autami doviezť až priamo k drogami omámeným zvieratám, ktoré potom zastrelili z bezprostrednej blízkosti, aby sa následne mohli pochváliť loveckou trofejou.
Kauza je už viac ako týždeň stará, stále však naberá na sile. Jedným z mnohých, ktorí sa Muskovi vysmiali, bol totiž aj populárny Asmongold. Ani on nie je práve vzorom cnosti, preslávil sa napríklad tým, že žije v smradľavom neporiadku a o islamskom náboženstve hovorí ako o podradnej kultúre. „Myslím si, že si svoj herný účet kúpil, alebo niekto hrá zaň. Na sto za***tých percent,“ nechal sa počuť v jednom zo svojich posledných vysielaní.
Slovná výmena
Človek by povedal, že Musk už musí byť na kritiku zvyknutý, youtuber ho však evidentne zasiahol na citlivom mieste, a tak sa s ním pustil na sociálnej sieti X do slovnej výmeny. Najprv mu vyčítal, že jeho vysielanie nie je tak nezávislé, ako sa snaží na divákov pôsobiť, pretože na jeho prácu dohliadajú editori, potom spochybnil aj všetky jeho doterajšie herné úspechy. Ani jeden z týchto argumentov však nie je validný, nehľadiac na to, že verejne zdieľať obsah privátnej konverzácie je samo o sebe amorálne a trápne.
Služby editorov používa v mediálnej brandži prakticky každý, kto má nejaký dosah. Ich úlohou však nie je cenzurovať a hovoriť, čo sa smie a čo nie, ale v spolupráci s autorom kontrolovať a upravovať výstupy, strážiť gramatiku, štýl a pravdivosť informácií, tak, aby si čitatelia (v tomto prípade diváci) odniesli z článku (videa), čo najlepší dojem.
Každopádne, editori sú ľudia, ktorých si Asmongold sám platí, nie jeho šéfovia, ako sa Musk pokúsil tvrdiť. O herných úspechoch jedného z najlepších hráčov World of Warcraft vôbec najlepšie vypovedajú objektívne merateľne výsledky, viď jeho pozícia v rebríčkoch.
Áno, pre nestranného diváka je celá kauza skôr úsmevná, avšak úsmev mrzne na perách vo chvíli, keď si uvedomíte, že sa bavíme o jednom z najmocnejších ľudí na svete, ktorý má ambície ovplyvňovať politiku nielen v USA, ale už aj v Európe. Pretože keď klamal kvôli „blbej“ počítačovej hre, bude klamať aj o dôležitejších témach.
Portál iDnes patrí do portfólia vydavateľstva Mafra, ktorého súčasťou je aj Brainee.