TikTok v Spojených štátoch je späťReuters/Dado Ruvic
StoryEditor

TikTok skončil a vďaka Trumpovi vzápätí zase ožil, ale na ako dlho? Influenceri na poslednú chvíľu priznali svoje klamstvá

Miroslav Kamody20.01.2025., 10:30h

Netrvalo to veľmi dlho a TikTok majú v Spojených štátoch späť. Stačilo na to vyhlásenie zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, že po svojom pondelkovom nástupe do úradu vydá nariadenie, ktoré umožní fungovanie TikToku. Americkí tvorcovia sa tak na platformu vracajú.

Lajkuj Brainee.sk na

Podľa mnohých pôjde o najzábavnejších 15 hodín v dejinách internetu. Tak dlho totiž ban trval. Ešte predtým však mnohí tiktokeri zdieľali svoje tajomstvá a odhaľovali, že na TikToku často klamali. Ďalšou otázkou ale je, či sa za tri mesiace situácia nebude opakovať, píše portál Antiyoutuber.

V sobotu večer amerického času sa používatelia TikToku v USA stretli so správou, že aplikáciu kvôli zákazu nemožno používať. Na prvý pohľad definitívna bodka. Vláda totiž chcela, aby sa čínska materská spoločnosť ByteDance do nedele od TikToku úplne oddelila, aby neohrozovala národnú bezpečnosť. K tomu nedošlo, a tak platforma pre 170 miliónov používateľov v USA cez noc „zhasla“.

image

Koniec TikToku v USA. Ľudia migrujú na inú platformu a učia sa po čínsky, posledný trend má urobiť z každého influencera

Lenže nastupujúci prezident Donald Trump už v sobotu naznačil, že udelí TikToku deväťdesiat-denný odklad a v pondelok umožní obnovenie služby. Krátko potom samotný TikTok vydal vyhlásenie, že je „v procese znovuspustenia“ a že ďakuje Trumpovi za vyjasnenie situácie a uistenie amerických poskytovateľov služieb, že nebudú postihnutí sankciami.

Aplikácia sa potom vrátila už v pondelok – uvítala používateľov odkazom „Welcome back“, čím potvrdila, že sa zatiaľ ide ďalej. Podobné výpadky ale môžu hroziť aj v budúcnosti, pretože vyjednávanie medzi ByteDance, Bielym domom a prípadnými investormi stále trvá.

Tvorcovia naposledy priznali pravdu

Než sa TikTok v USA odmlčal, mnoho tvorcov nahralo „posledné“ videá. Vznikol tým nečakaný trend: priznávanie malých i väčších tajomstiev, ktoré „ukrývali“ kvôli obsahu alebo imidžu. Použili na to zvuk z Family Guy, kde postava Petera Griffina tesne pred domnelou smrťou vykladá svoju „poslednú spoveď“. Pod týmto zvukom tvorcovia odhalili veci, ktoré ich fanúšikov hocikedy prekvapili, niekedy aj šokovali.

  • Kontroverzná beauty influencerka Meredith Duxbury s desiatimi „pumpičkami“ make-upu konečne pripustila, že časť nánosu potajomky stierala, než divákom ukázala výsledný look.
  • Tvorkyňa Kaeli Mae, známa pre svoje fancy ľadové kocky, prezradila, že ich v skutočnosti vôbec nepoužíva.
  • Lifestyle TikTokerka Serena Kerrigan priznala, že užíva prípravok Monjauro na chudnutie, podobne ako populárny Ozempic. Jej postava tak nebola len dielom jej cvičenia. Predtým to popierala, ale teraz hovorí, že sa za to hanbila. Niektorí fanúšikovia cítili, že to koliduje s jej posolstvom „queen of confidence“.
  • DJ Xandra Pohl, ktorá sa preslávila videami o študentskom živote v Miami, sa rozhodla namiesto vlastného tajomstva zverejniť, že ju (už bývalý) priateľ podviedol. Potvrdila tým tak dlhodobé špekulácie. Podľa mnohých sledujúcich bolo video ale úplne zbytočné, pretože to bolo dávno jasné.
  • Madi Monroe, ktorá si kedysi „omylom“ podpálila vlasy, naznačila, že išlo o cielený trik pre sledovanosť a pozornosť.
  • Charli D‘Amelio, jedna z najslávnejších Tiktokeriek vôbec, sa do trendu tiež zapojila a priznala sa trochu ironicky: „Tiež nechápem, prečo som tak populárna.“

Spovede sa stretli s rozporuplnými reakciami. Niektorí užívatelia ocenili úprimnosť, iní ich obvinili z túžby po poslednej veľkej dráme pred možným „skonom“ TikToku. Každopádne z nich jasne vyplynulo, že množstvo toho, čo človek na sociálnych sieťach vidí, môže byť čisté divadlo.

TikTok sa vracia - ale na ako dlho?

V pondelok TikTok oznámil, že situácia sa (aspoň zatiaľ) vyriešila, a služby preto znovu obnovuje. Americkí užívatelia hlásili, že aplikácia funguje, a firma ďakovala Trumpovi za to, že poskytol potrebné uistenie pre všetkých, ktorí sa na prevádzke podieľajú. Oficiálne prisľúbil, že Spojené štáty by mohli mať až päťdesiatpercentný podiel v spoločnom podniku, ktorý by TikTok v USA spravoval.

Nad TikTokom ale ďalej visia otázniky. Podľa zákona mal totiž do nedele buď prerušiť vzťahy s ByteDance, alebo z USA odísť. Odklad je síce na stole, ale vyjednávanie ešte nie je na konci. O kúpu či fúziu sa podľa médií zaujímal aj Frank McCourt, bývalý majiteľ LA Dodgers, alebo dokonca Elon Musk. Oficiálne sa však nič nepotvrdilo.

image

Trump nie je prvý. USA mali skutočne plány na ovládnutie Kanady, tá zase bola pripravená vypáliť svojho južného suseda

ByteDance je z veľkej časti vlastnená inštitucionálnymi investormi (BlackRock, General Atlantic), zatiaľ čo čínski zakladatelia a zamestnanci dohromady držia menšinové podiely. Zatiaľ to vyzerá, že TikTok sa z amerického trhu úplne nevytratí. Či je to len dočasná pauza v dramatickom príbehu, alebo skutočný nový začiatok, sa ukáže v nasledujúcich dňoch.

Jasné ale je, že tvorcovia sa pri každej hrozbe zákazu dostávajú pod veľký tlak – a v posledných okamihoch online pripojenia tak radšej povedia aj to, čo by inokedy nechali pod pokrievkou. A pre nás ostatných je to pripomienka, že sociálne siete sú občas jedna veľká kulisa, ktorá môže kedykoľvek zhasnúť.

Portál Antiyoutuber patrí do portfólia vydavateľstva Mafra, ktorého súčasťou je aj Brainee.

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/kultura/socialne-siete, menuAlias = socialne-siete, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
20. január 2025 14:13