Byť online nebolo nikdy tak vyčerpávajúce ako v roku 2024. Ako píše portál Engadget, aj keď je už nejaký čas jasné, že speňažovanie posunulo sociálne siete na hotovú beštiu, najmä tento rok môžeme vnímať ako bod zlomu.
Tvárou v tvár nekonečným prúdom obsahu, ktorý je vytvorený tak, aby zachytával pohľady divákov, nákupným reklamám na každom kroku, umelej inteligencii a neústupným názorom cudzích ľudí, si možno aj ty uvedomíš, že aj keď na týchto sociálnych sieťach trávime značný čas, v skutočnosti sa na nich už vôbec nebavíme.
Reklamy a hlúposti
Zober si Instagram. Otvoríš aplikáciu a hneď na teba vyskočí reklama. Začneš rolovať a medzi každým z príspevkov vidíš ďalšie reklamy na spodnú bielizeň, AliExpress či Temu. Následne ťa zaplavia reels a kým sa dostaneš k príspevku niekoho, koho reálne poznáš, ubehnú doslova minúty.
Potom tvoju pozornosť upúta reel so zvieraťom, otvoríš komentáre a čítaš si nahnevané reakcie ľudí, ktorí si myslia, že zviera nejakým spôsobom trpí. Nasleduje ďalšie video, ktoré si už minimálne trikrát videl a po ňom si v ďalšom robí dievča makeup, čo komentujú najmä muži, ktorí sa vyjadrujú k jej prsiam.
Ani nevieš ako, a už ubehla pol hodina. Zatváraš Instagram - v horšej nálade, ako keď si ho otvoril - a o hodinu sa nutkavo vrátiš zopakovať celý proces. Nie je to pritom problém len Instagramu. Aj keď algoritmy TikToku vedia lepšie odhadnúť, čo ťa skutočne baví, každý druhý príspevok je sponzorovaný alebo propaguje nejaký internetový obchod.
Vypnúť mozog... totálne
Problém je aj v tom, že veľmi dobre vieme, čo sa stane po otvorení týchto aplikácií - jednoducho nimi budeme scrollovať celé desiatky minút. Sledujeme videá o ničom, ktoré vytvorili ľudia, ktorých nepoznáš a nikdy ani nebudeš. A stáva sa to omnoho častejšie, ako si vieš pripustiť.
„V súčasnosti sa zdá, že každé miesto, kde sa stretávame na internete, je tak preplnené obsahom, ktorý súťaží o – a úspešne – upútava – našu pozornosť alebo sa nám snaží niečo predať, že pre „sociálny“ prvok sociálnych médií je sotva priestor. Namiesto toho sme zatlačení do samostatných kútov, aby sme sami hľadeli na žiariace škatule v našich rukách,” píše Cheyenne Macdonaldová z Engadget.
Oxfordský slovník koncom novembra oznámil, že slovom roka 2024 je „brain rot“ - termín, ktorý vyjadruje domnelý dôsledok nespočetných hodín strávených na internete konzumovaním hlúpych vecí. Austrálsky slovník Macquarie Dictionary si zase vybral slovo „enshittifikácia“, ktoré opisuje, ako sa platformy a produkty, ktoré milujeme, časom zrútia, keď sa spoločnosti za nimi naháňajú za ziskami.
Hľadanie niečoho, čo neexistuje
Platformy sociálnych médií boli teoreticky navrhnuté na základe myšlienok priateľstva a spojenia, ale to, čo sa na nich dnes odohráva, nemôže byť vzdialené od skutočnej ľudskej interakcie. Facebook, ak ho vôbec ešte máš, by mohol byť miestom, kde ešte nájdeš príspevky od rodiny a ľudí, ktorých poznáš v skutočnom živote, no jeho rozhranie je tak preplnené reklamou a produktmi, až sa zdá byť nepoužiteľné. A to staršej generácii šíriacej neoverené informácie ani nehovoríme.
Twitter/X u nás nie je vôbec populárny, a po Muskovom prevzatí a preplnení botov a politickej propagandy už zrejme nikdy ani nebude. Threads, akási kópia Twitteru, je aj dnes taký nedotiahnutý, že je škoda ho vôbec otvárať. Mastodon a Bluesky zase pôsobia nedôverčivo - ako keď vojdeš do miestnosti plnej ľudí, kde sa všetci dobre poznajú a ty si len divný.
„Možno to všetko súvisí s vyhorením v ére nadmernej konzumácie, ale v poslednej dobe som sa pristihla, že túžim po mieste na internete, ktoré by bolo príjemné a zároveň ľudské. Som si istá, že nie som sama,” hovorí Macdonaldová.
Je to čoraz horšie
V posledných rokoch sme videli, ako sa objavujú alternatívne sociálne aplikácie ako BeReal či Hive, ktorých cieľom je vrátiť charakter a medziľudské spojenie späť do sociálnych sietí. Žiadna z nich však celkom neprelomila kódex trvalej adopcie hlavného prúdu.
Discord a dokonca aj Reddit do určitej miery riešia tú istú osobnú potrebu, no zdieľajú viac spoločného s chatovacími miestnosťami a fórami sociálnych sietí ako so stránkami, ktoré vznikli počas rozkvetu sociálnych sietí. Medzitým Meta stále viac presadzuje AI vo svojich aplikáciách.
Namiesto toho, aby ste sa rozprávali so svojimi skutočnými priateľmi alebo si vytvárali nových v rámci spoločného záujmu, môžeme prehĺbiť svoj parasociálny vzťah s celebritami, influencermi a fiktívnymi postavami chatovaním s ich AI verziami. Treba si uvedomiť, a najmä na prelome rokov, že sme sa nezlepšili - to zvyšok internetu sa zhoršil.