Deti aj vďaka TikToku čítajú viacUnsplash/Maël BALLAND
StoryEditor

Deti konečne čítajú viac kníh. Paradoxne im k tomu dopomohli čitateľské výzvy na TikToku

TASR25.04.2023., 10:00h

Deti prečítali počas vlaňajšieho školského roka o štvrtinu kníh viac než rok predtým. Dopomohli k tomu aj rôzne čitateľské výzvy v aplikácii TikTok.

Lajkuj Brainee.sk na

Vyplýva to zo správy Čo čítajú deti (What Kids Are Reading), ktorú v utorok zverejnili britskí a írski vedci. TASR správu prevzala z denníka The Guardian.

Účastníkmi štúdie bolo 1,3 milióna detí v Británii a Írsku, ktoré v školskom roku 2021–2022 prečítali viac než 27 miliónov kníh. V porovnaní s predchádzajúcim školským rokom ide o 24-percentný nárast.

image

Bývalý riaditeľ SIS Pčolinský chce od novinára Vagoviča 200-tisíc eur. Dôvodom je jeho nová kniha

Moderné témy aj klasika

Prispeli k tomu najmä trendy na sociálnych sieťach. Napríklad na TikToku funguje komunita BookTok, v rámci ktorého si používatelia navzájom odporúčajú jednotlivé diela a následne o nich diskutujú.

Bádatelia uviedli, že mimoriadne populárna bola medzi školákmi najmä séria young adult komiksových kníh Motýliky (Heartstopper) od britskej autorky Alice Osemanovej o vzťahu dvoch stredoškolákov rovnakého pohlavia.

image

Deti aj vďaka TikToku čítajú viac

Unsplash/Gaman Alice

Medzi žiakmi prvého stupňa základných škôl sa na prvých priečkach umiestnili autor Jeff Kinney s populárnou knižnou sériou Denník odvážneho bojka a britský komik David Walliams a jeho séria Najhoršie deti na svete. Na treťom mieste sa umiestnila spisovateľka J.K. Rowlingová.

Stále to nie je ono

Štúdia však uvádza, že napriek tomu, že deti so stúpajúcim vekom čítajú náročnejšiu literatúru, tento proces prebieha pomalším tempom, než by bolo žiaduce. Školáci na druhom stupni základnej školy napríklad častokrát čítajú knihy s rovnakou obťažnosťou, než čítali na prvom stupni.

image

Bigotní kresťania presadili zákon na zákaz kníh s pornografiou. Dobehli samých seba a zrejme budú musieť zakázať Bibliu

Podľa vedcov sa tiež zhoršuje schopnosť školákov porozumieť čítanému textu. Je preto podľa nich potrebné, aby učitelia a rodičia žiakov nabádali k čítaniu náročnejšej literatúry primeranej ich veku.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/kultura/ostatne, menuAlias = ostatne, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
28. máj 2024 08:53