
Predseda saudského Všeobecného úrad pre zábavu Turki Al Alshiekh pred niekoľkými dňami oznámil, že sa stretol so svetoznámym skladateľom a hudobnou legendou Hansom Zimmerom, aby prediskutoval niekoľko ambicióznych projektov zameraných na obohatenie kultúrnej kráľovskej krajiny, píše portál Saudi Gazette.
Al Alshiekh zdieľal podrobnosti o stretnutí na svojom účte na sociálnej sieti, pričom zdôraznil význam spolupráce. Medzi projektmi, o ktorých sa diskutovalo, bolo potenciálne prepracovanie saudskej národnej hymny pomocou rôznych hudobných nástrojov, čo je krok, ktorý by mohol priniesť sviežu a inovatívnu interpretáciu národnej melódie.
Nie je Oskar ako Oscar
Tento krok v mnohom pripomína prepracovanie slovenskej hymny Oskarom Rózsom. Bez ohľadu na všeobecné prijatie novej verzie a udalosti, ktoré premiére predchádzali, však môžeme s čistým svedomím povedať, že držiteľ dvoch Oscarov (Leví kráľ, Duna) je na túto úlohu o poznanie kompetentnejší.
Ďalší návrh zahŕňa skomponovanie originálneho diela s názvom Arabia, inšpirovaného dedičstvom a kultúrou Saudskej Arábie. Nové dielo od Zimmera by slúžilo ako hudobná pocta kráľovstvu a mohlo by zarezonovať celosvetovo ako symbol umeleckých ambícií národa.
Stretnutie sa zaoberalo aj myšlienkou veľkého hudobného koncertu s prelomovou koncepciou, ktorý sa bude konať v nadchádzajúcich rokoch. Okrem toho Al Alshiekh predstavil Zimmerovi prebiehajúce práce na pripravovanom historickom filme The Battle of Yarmouk, ktorý sa zameriava na príbeh Khalida bin Al-Walida.
Tvoril aj na Slovensku
Diskusie zahŕňali aj možnosť, že by Zimmer prispel k filmovej partitúre, čo by mohlo povýšiť produkciu na medzinárodný štandard. „Al Alshiekh v súvislosti s týmto stretnutím vyjadril optimizmus ohľadom finalizácie dohôd o týchto projektoch a zdôraznil Zimmerov obdiv k Saudskej Arábii, jej kultúre a pohostinnosti jej ľudí,” dodáva portál.
Zimmer údajne vyjadril túžbu vrátiť sa do krajiny so svojou rodinou a priateľmi, aby ďalej preskúmal jeho bohaté dedičstvo. Nie je to prekvapivý krok - ide totiž o súčasť jeho tvorivého procesu. Podobe navštívil aj Afriku pri tvorení hudby pre Levieho kráľa, ale napríklad aj Slovensku, kde v osadách na východe krajiny hľadal dokonalé znenie rómskej hudby pre Sherlocka Holmesa: Hru tieňov.