Za Beethovenovým predčasným odchodom z tohto sveta mohla stáť kombinácia viacerých faktorov. Wolfgang Rattay/Reuters
StoryEditor

Beethoven sa pravdepodobne k smrti neupil. Vedci z jeho vlasov zistili, že za zlyhaním pečene nebol len alkohol

iDnes.cz26.03.2023., 14:00h

Takmer 200 rokov po smrti hudobného skladateľa Ludwiga van Beethovena získali vedci z prameňa jeho vlasov DNA a snažili sa zistiť, čo stálo za zdravotnými problémami a stratou sluchu, ktorými trpel.

Lajkuj Brainee.sk na

Príčinu hluchoty nemeckého skladateľa síce neodhalili, ale zistili genetické riziko ochorenia pečene a infekciu žltačky typu B poškodzujúcu pečeň, ktorou trpel v posledných mesiacoch života, píše sa na webe denníka iDnes.cz.

image

Teledisko: Máš aj ty počas dňa potrebu „zarejviť“ si? V najmenšom berlínskom klube si môžeš zadupkať kedykoľvek

Tieto faktory spolu s Beethovenovou konzumáciou alkoholu pravdepodobne stačili na to, aby spôsobili zlyhanie pečene. Práve to podľa vedcov viedlo k jeho smrti, vyplýva zo štúdie zverejnenej v časopise Current Biology.

V nedeľu uplynie už 196 rokov od Beethovenovej smrti. Slávny skladateľ zomrel vo Viedni v roku 1827 vo veku 56 rokov. Sám nemecký hudobník napísal, že chce, aby lekári po jeho smrti skúmali jeho zdravotné problémy.

„Práve u Beethovena to bolo tak, že ho choroby niekedy veľmi obmedzovali v jeho tvorivej práci,“ uviedol jeden z autorov štúdie Axel Schmidt z univerzitnej nemocnice v Bonne. „A pre lekárov bolo vždy záhadou, čo za tým bolo,“ dodal.

Už od skladateľovej smrti sa vedci snažili dať dohromady Beethovenovu zdravotnú históriu a ponúkali množstvo možných vysvetlení pre jeho problémy.

image

VIDEO Tekashiho 6ix9ine, ktorý odštartoval svoju raperskú kariéru na Slovensku, dobili v telocvični. Urýchlený prevoz do nemocnice!

Teraz vďaka pokroku v skúmaní DNA získali experti genetické stopy z Beethovenových vlasov, ktoré boli odstrihnuté a schované na pamiatku. Zamerali sa na päť prameňov, ktoré „boli takmer určite autentické“ a pochádzali od rovnakého európskeho muža, vyplynulo zo štúdie.

Skúmali aj ďalšie pramene, ale u nich nedokázali potvrdiť, či skutočne patrili Beethovenovi. Predchádzajúce testy jedného z týchto prameňov naznačili, že hudobník trpel otravou olovom, teraz ale vedci dospeli k záveru, že táto vzorka vlasov patrila v skutočnosti žene.

Získať genetickú stopu z vlasov bola pre vedcov veľká výzva, uviedol paleogenetik Johannes Krause. Nakoniec sa to ale podarilo a experti odhalili známky genetického ochorenia pečene.

image

Straight edge hardcore ako protiváha k zničujúcemu punku: Subkultúra odmieta drogy aj sebadeštrukciu

Ako poznamenal ďalší z autorov štúdie Tristan Begg z Cambridgeskej univerzity, Beethoven bol počas svojho života veľmi citlivý na tvrdenie, že je opilec. „Nie že by sme ho nejako hájili, ale fakt, že tu bolo genetické riziko a najskôr žltačka typu B – ktovie ako dlho – by mohol znamenať trochu odklon od tvrdenia, že za jeho problémy stálo len prílišné pitie alkoholu,“ dodal Begg.

Portál iDnes patrí do portfólia vydavateľstva Mafra, ktorého súčasťou je aj Brainee.

Top rozhovor
menuLevel = 3, menuRoute = notsorry/news/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
22. január 2025 06:32