Sporiace prasiatko.Pexels/maitree Rimthong/
StoryEditor

Desia ťa ceny v obchodoch a príde ti tvoja výplata nízka? Prinášame 5 zaručených tipov, ako nebudeš koniec mesiaca prežívať s nulou na účte

Sarah Dobiašová28.10.2024., 08:00h

Šetrenie nemusí byť len o obmedzeniach – môže ti priniesť väčší prehľad financií a pocit slobody, ktorý oceníš pri dôležitých výdavkoch v budúcnosti. Týchto päť tipov ti pomôže eliminovať zbytočné výdavky a naplno využiť potenciál svojho rozpočtu.

Lajkuj Brainee.sk na

V dnešnej dobe, keď je všetko drahšie, sa každému z nás hodí ušetriť si pár eur. Pravda je, že šetrenie často vyzerá ťažšie, než naozaj je – stačí si zaviesť pár overených návykov a hneď pocítiš rozdiel. V tomto článku ti prinášame praktické rady, ako zlepšiť svoj rozpočet a získať kontrolu nad vlastnými financiami.

1. Plánuj a sleduj svoje výdavky

Základom úspechu pri šetrení je vedieť, kam idú tvoje peniaze. Využi aplikácie ako Mint (na sledovanie výdavkov a vytváranie rozpočtov), YNAB (ktorá ťa naučí, ako efektívne plánovať výdavky), alebo PocketGuard (ktorá ti ukáže, koľko peňazí ti zostáva po pokrytí základných nákladov). Plánovanie výdavkov ti umožní presne vidieť, kde môžeš ušetriť a vyhnúť sa impulzívnym nákupom.

2. Vytvor si šetriaci investičný účet

Založením šetriaceho investičného účtu môžeš efektívne ušetriť a zhodnotiť svoje peniaze. Tento účet ti umožní ukladať peniaze a investovať ich do akcií, dlhopisov alebo fondov, čo môže priniesť vyšší výnos než bežné šetriace účty. Pravidelným odkladaním aj malých súm tak buduješ finančnú rezervu, ktorá ti pomôže dosiahnuť tvoje ciele a pasívne zarábať na svojich úsporách. Na horšie časy si odkladaj z výplaty hneď, ako ti príde na účet. Malo by to byť pravidelne 10 percent z celého príjmu.

image

Bezhlavo kupujú veci, ktoré nepotrebujú: Tieto znamenia utrácajú najviac peňazí z celého horoskopu

3. Nakupuj s rozumom a plánuj si nákupy dopredu

Impulzívne nákupy sú často dôvodom, prečo minieme viac, než chceme. Skôr než vyrazíš na nákup, spíš si zoznam a porovnávaj ceny. Rozmysli si, či naozaj potrebuješ tie nové tenisky alebo kabát. Skvelým pomocníkom môže byť aplikácia Vinted, kde môžeš predať svoje staré oblečenie a zarobiť na nové kúsky – ušetríš aj zarobíš zároveň.

4. Nauč sa variť doma a obmedz kávičkovanie mimo

Stravovanie mimo domu je podstatne drahšie ako varenie doma. Okrem úspory máš pod kontrolou kvalitu ingrediencií, a teda prospievaš aj svojmu zdraviu. Pozor tiež na kávičkovanie – jedna káva denne sa nemusí zdať veľa, ale ak k tomu pridáš koláčik a limonádu, výdavky narastú. Obmedz to na rozumnú mieru a uvidíš, koľko ušetríš.

5. Zredukuj zbytočné predplatné a poplatky

Často platíme za služby, ktoré nepoužívame pravidelne. Skontroluj svoje predplatné a poplatky a nechaj si len tie, ktoré naozaj využívaš. Od streamingových služieb po rôzne aplikácie – každé zbytočné predplatné, ktoré zrušíš, znamená dlhodobú úsporu. Posharuj heslá s kamošmi, ktorým dôveruješ. Jeden nech platí Max, druhý Netflix, ty cvakni Disney - a prístupy si navzájom vymeňte. 

Ak tieto tipy zaradíš do svojho života, zistíš, že šetriť je jednoduchšie, než sa zdá. Postupne si vybuduješ finančnú stabilitu a zdravý vzťah k peniazom. Nakoniec budeš s hrdosťou sledovať, ako tvoje úspory rastú a koľko veľa peňazí si si dokázal našetriť.

 

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/cestovanie/tipy, menuAlias = tipy, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
18. november 2024 04:17