
V posledných rokoch nepribúdajú nové štáty ako na bežiacom páse. Momentálne ich je na svete podľa rôznych zdrojov 193 až 206. Napríklad Južný Sudán vznikol až v roku 2011, ale za posledných 14 rokov? Ticho. Dôvod je jednoduchý – veľké krajiny sa svojho územia len tak nevzdajú a cesta k nezávislosti je plná byrokracie, politiky a konfliktov, píše portál The Travel.
Teraz však svitá na lepšie časy pre Bougainville, ostrov v južnom Pacifiku, ktorý leží medzi Šalamúnovými ostrovmi, Papuou-Novou Guineou a Austráliou. Žije tam asi 300-tisíc ľudí a veľkosťou sa podobá na hlavný havajský ostrov. Hoci administratívne patrí pod Papuu-Novú Guineu, geograficky aj kultúrne je omnoho bližšie k Šalamúnovým ostrovom – je to krajina sopiek, dažďových pralesov a neskutočnej biodiverzity.
Jasné referendum
Bougainville sa už roky cíti byť iný než zvyšok Papuy a napätie narastalo celé desaťročia. V nezáväznom referende v roku 2019 sa až 98,3 percenta hlasujúcich vyslovilo za úplnú nezávislosť, pričom hlasovať prišlo neuveriteľných 87,4 percenta obyvateľov. Výsledok bol jasný, no Papua-Nová Guinea nemá žiadnu povinnosť ho rešpektovať.
Aj tak však silnie tlak a čoraz viac sa hovorí, že Bougainville by sa mohol stať najnovšou krajinou sveta už do roku 2027. Aby sme pochopili túto túžbu po samostatnosti, treba sa vrátiť v čase. Od roku 1886 bol Bougainville nemeckou kolóniou, zatiaľ čo zvyšok Šalamúnových ostrovov patril Británii.
Počas prvej svetovej vojny ostrov obsadila Austrália a neskôr počas druhej svetovej vojny aj Japonsko, čo prinieslo krvavé boje v Pacifiku. Po vojne Bougainville opäť spadal pod Austráliu, ktorá ho v roku 1949 spojila s Papuou a Novou Guineou.
Občianska vojna
V 70. rokoch to začalo vrieť. Papua-Nová Guinea otvorila na ostrove obrovskú medenú baňu Panguna, bez ohľadu na to, čo si mysleli miestni. Bougainville sa v roku 1975 dokonca na chvíľu vyhlásil za nezávislú Republiku Severných Šalamúnových ostrovov, ale krátko na to bol donútený vrátiť sa pod správu Papuy.
Nasledovala brutálna občianska vojna medzi rokmi 1988 a 1998, počas ktorej zomrelo vyše 15-tisíc ľudí. Ak sa Bougainville skutočne stane suverénnym štátom, zaradí sa do spoločnosti krajín ako Južný Sudán, Srbsko, Čierna Hora, Východný Timor alebo Palau – všetko štáty, ktoré vznikli v posledných desaťročiach.
Svetový zoznam krajín sa rôzni: OSN uznáva 193 členov, USA uvádzajú 197 krajín a niektoré zoznamy dokonca 205, ak rátame aj sporné prípady ako Kosovo, Palestínu či Taiwan. Svet teda možno čoskoro privíta 207. krajinu. A ak ťa baví sledovať, ako sa píšu dejiny, Bougainville by si rozhodne nemal stratiť z očí.