Yonaguni MonumentX/Cloods the Mantis
StoryEditor

Japonská Atlantída už desaťročia máta vedcov aj dobrodruhov. Ako skutočne vznikol unikátny podmorský chrám?

Miroslav Kamody10.04.2025., 14:30h

Skalné útvary pri ostrove Yonaguni pripomínajú potopené mesto a niektorí veria, že ide o pozostatky stratenej civilizácie. Pravda však môže byť oveľa obyčajnejšia – a zároveň rovnako fascinujúca.

Lajkuj Brainee.sk na

O príbehu Atlantídy už počul asi každý – mýtickom ostrove, ktorý sa mal stratiť v hlbinách mora. Ale vedel si, že aj Japonsko má svoju vlastnú „potopenú ríšu“? Ako píše portál LadBible, na juhozápadnom cípe súostrovia Rjúkú leží malý ostrovček Yonaguni, len 100 kilometrov od Taiwanu.

S populáciou okolo 1 684 ľudí pôsobí celkom nenápadne. Lenže pod vlnami sa ukrýva niečo, čo fascinuje potápačov aj vedcov už celé desaťročia. Ide o skalné útvary pomenované Yonaguni Monument – kvôli svojej podobe s opusteným podmorským mestom si vyslúžili prezývku „japonská Atlantída“.

image

VIDEO Objavili vedci skutočnú Atlantídu? Podmorská hora pri Kanárskych ostrovoch mohla inšpirovať mýtus o bájnom mieste

Náhodný objav

Objavil ich v roku 1986 potápač Kihachiro Aratake, ktorý pôvodne hľadal kladivohlavé žraloky. Nález bol úplná náhoda. Pre BBC Global neskôr povedal: „Bol som veľmi dojatý, keď som to našiel. Uvedomil som si, že to bude poklad ostrova Yonaguni. Udržal som to v tajnosti, nikomu zo svojho tímu som o tom nepovedal.“

Monument má približne 50 metrov na dĺžku a 20 metrov na šírku. Nájdeš tu špirálovité schody a rovné plochy, ktoré už roky mätú vedcov aj miestnych. Ale je Yonaguni Monument naozaj dielom človeka? Alebo len výsledkom tisícročí erózie? No... závisí od toho, koho sa spýtaš.

Pozostatok stratenej civilizácie?

Tí, ktorí veria, že ide o pozostatok stratenej civilizácie, tvrdia, že je to dôkaz  dávnej kultúry, na ktorú sa zabudlo. Jednou z hlavných postáv tohto „tábora“ je geológ Masaaki Kimura.

Podľa portálu IFLScience Kimura, bývalý profesor z University of the Ryukyus, tvrdil, že ide o dôkazy existencie stratenej pevniny menom Lemuria, a že skalné štruktúry vznikli pred 2-tisíc až 3-tisíc rokmi, keď boli hladiny morí nižšie. Na jeho stranu sa postavil aj spisovateľ Graham Hancock, ktorý o tejto teórii rozprával aj v populárnom podcaste The Joe Rogan Experience.

Väčšina vedcov má jasno

Lenže veda býva často menej dobrodružná, než naše predstavy. Väčšina vedcov sa prikláňa k vysvetleniu, že za „mesto“ môžu silné podmorské prúdy a prírodné procesy.

image

Tento názor podporuje aj Robert Schoch, profesor z Bostonskej univerzity, ktorý v rozhovore pre National Geographic vysvetlil:„[Pieskovce] majú tendenciu praskať pozdĺž rovín a vytvárať veľmi rovné hrany, najmä v oblastiach s množstvom porúch a tektonickej aktivity.“

Takže, potopené mesto alebo len výnimočne vyzerajúce skaly? Kto vie. Ale ak ťa niekedy lákalo potápať sa v „japonskej Atlantíde“, Yonaguni by mala byť na tvojom wishliste.

Top rozhovor
menuLevel = 3, menuRoute = notsorry/news/cestovanie, menuAlias = cestovanie, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
23. apríl 2025 19:18