Telgártska slučka je technologický unikátUnsplash/Matej Klíč, Martin Katler
StoryEditor

Slovenský viadukt ako zo Švajčiarska? Telgártska slučka je brutálny tip na výlet, ktorý musíš vidieť

Miroslav Kamody21.02.2025., 10:00h

Zabudni na nudné trate! Telgártska slučka je inžiniersky skvost, ktorý vyzerá ako švajčiarsky viadukt Brusio. Nečakaj a objav nádherný zážitok v srdci Slovenska.

Lajkuj Brainee.sk na

Keď sa povie ikonická horská železnica, väčšina ľudí si predstaví švajčiarsky viadukt Brusio. Ale hádaj čo? Slovensko má svoju verziu – Telgártsku slučku! Tento inžiniersky unikát, ukrytý v Horehroní, dokazuje, že aj naši predkovia vedeli, ako sa popasovať s nehostinným horským terénom.

image

Švajčiarsky viadukt Brusio

Unsplash/Azzedine Rouichi

Keď železnica vzdorovala prírode

Telgártska slučka vznikla v 30. rokoch 20. storočia ako súčasť železničnej trate Červená Skala – Margecany. Keď stavitelia narazili na problém, ako prekonať extrémne prevýšenie, riešenie bolo jednoduché – postavili trať, ktorá sa skrúca ako had.

Vlaky tu prejdú cez špirálový tunel, klenutý viadukt a niekoľko menších mostov, aby sa dostali na požadovanú výšku bez potreby ozubnicového systému.

image

10 miest na Slovensku, ktoré by mal navštíviť každý Bratislavčan, ktorému sa nechce vystrčiť päty z hlavného mesta

Telgártsky tunel Kornela Stodolu je dlhý 1 239,6 metrov a postavený je do oblúka s priemerom 400 metrov. Začína pri zastávke Telgárt, kde sa špirálovito otočí o 360 stupňov, naberie výšku a vyústi nad dedinou o 16 metrov vyššie.

Potom pokračuje oblúkovite viaduktom do výšky 22 metrov až kým sa opäť neocitne nad tunelom o 31 metrov vyššie. Urobí tak špirálovitú slučku, takzvanú Telgártsku slučku. Trať pôvodne merala 107 kilometrov a slučkou ju skrátili na necelých 93. Kedysi však niektoré vlaky museli zo stanice Telgárt najprv vycúvať a potom sa nanovo rozbehnúť, aby slučku zvládli prekonať.

V tom čase išlo o technický zázrak a nielenže sa trať stala funkčnou, ale zároveň vyzerá ako scéna z historického filmu. A aj keď Telgárt nemá švajčiarske ceny, má rovnako pôsobivé výhľady.

Ako vyzerá dnes?

Telgártska slučka je stále v prevádzke a prejsť ňou je zážitok, ktorý by si mal aspoň raz za život dopriať každý milovník železníc, prírody a kvalitného inžinierstva. Ikonický je Telgártsky viadukt – 86 metrov dlhý a 22 metrov vysoký kamenný oblúk, ktorý sa hrdo týči nad krajinou.

image

Chmarošský viadukt

Unsplash/Daniel Mačura

Najfotografovanejší most v okolí je však Chmarošský viadukt, ktorý láka turistov z celého okolia. Zaujímavosťou je, že filmári ho nedávno použili aj v snímke ČERNÁK, takže ak sa chceš vydať po jeho lokáciách, toto rozhodne musí byť tvoja zastávka.

Prečo ju nepozná viac ľudí?

Asi preto, že slovenské turistické atrakcie sú často horšie zmarketované ako miestny bufet s langošmi. Pritom Telgártska slučka ponúka všetko – dychberúcu architektúru, adrenalínovú jazdu a scenérie, ktoré Instagramu dodajú poriadnu dávku horskej atmosféry.

Takže ak chceš zažiť kus švajčiarskeho inžinierskeho umenia bez toho, aby si rozbil prasiatko na lístok do Zürichu, sadni na vlak a daj si jazdu cez Telgárt. Bude to jedna z tých ciest, na ktoré nezabudneš.

Okrem toho je Telgárt je východiskovým miestom viacerých trás na Kráľovu hoľu, no tiež cez sedlo Besník do susedných pohorí. Vybrať sa môžeš aj smerom na Červenú skalu alebo ku Dobšinskej ľadovej jaskyni, a po ceste nájdeš aj miesto, kde vyviera prameň rieky Hron

Top rozhovor
menuLevel = 3, menuRoute = notsorry/news/cestovanie, menuAlias = cestovanie, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
01. apríl 2025 02:53