
Oblasť od piatkového rána zasiahlo viac ako 200 otrasov, tie podľa odborníkov ale nesúvisia s tamojším vulkánom, ktorý kedysi spôsobil jednu z najsilnejších erupcií v histórii ľudstva. Miestni obyvatelia sú napriek tomu nepokojní, píše agentúra AP.
Pred zvýšenou seizmickou aktivitou na Santorini a okolitých ostrovoch varovalo české aj slovenské ministerstvo zahraničných vecí. „Zvýšená seizmická aktivita v oblasti ostrovov Santorini, Amorgos, Ios, Anafi a súostrovia Kyklady,” varuje ministerstvo na svojom webe.
Pomoc pre Slovákov
V prípade núdze môžu občania kontaktovať pohotovostné číslo mobilného telefónu Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Aténach +30 69 3240 8028 alebo Medzinárodné operačné krízové centrum Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky na číslach +421 2 5978 5978 alebo +421 906 07 5978, ktoré sú v nepretržitej prevádzke.
Najsilnejšie zemetrasenie ostrov Santorini, ktorý leží na južnom okraji Kyklád, zasiahlo v nedeľu krátko pred štvrtou hodinou popoludní miestneho času (okolo 15:00 SEČ). Otrasy mali silu 4,6 stupňa a ich hypocentrum ležalo v hĺbke 14 kilometrov, uviedol aténsky geodynamický inštitút.
Nasledovalo niekoľko otrasov silnejších štyroch stupňov a desiatky o sile troch a viac stupňov. Škody ani obete ostrovné úrady neohlásili. V súvislosti s geologickou aktivitou sa denne schádza skupina zložená z odborníkov, úradníkov a hasičov, napísala AP.
Zatvorené školy aj vypustené bazény
Tí rozhodli, že v pondelok boli na Santorini a neďalekých ostrovoch Amorgos, Anafi a Ios zatvorené školy. Obyvateľom a majiteľom hotelov na Santorini tiež odporučili vypustiť bazény v obave, že veľký objem vody v nich by mohol v prípade silného zemetrasenia poničiť domy. Hasiči do oblasti rovnako preventívne nasadili väčší počet jednotiek vrátane záchranárov so psami.
Obyvatelia ostrovov sa tiež majú vyhýbať akciám pod otvoreným nebom s veľkým počtom ľudí a dávať si pozor na padajúce kamene. Všetky štyri spomínané ostrovy majú strmé útesy a na útesoch je vystavaná aj veľká časť najväčšieho mesta na Santorini.
Nie je možné predpovedať, či seizmická aktivita zosilnie, uviedli odborníci. Oblasť ale podľa nich môže zasiahnuť zemetrasenie až o sile šiestich stupňov. Mierne otrasy experti od vlaňajšieho septembra zaznamenali aj v kaldere sopky, ktorá leží z veľkej časti pod hladinou mora. Najsilnejší z nich, o sile 3,8 stupňa, nastal tento rok 25. januára. Odvtedy sa podľa seizmológov aktivita upokojila.
Zvyšok veľkého ostrova
Dnešné Santorini je zvyškom veľkého sopečného ostrova Théra, ktorý bol rozmetaný mohutným výbuchom, po ktorom z ostrova zostali len obvodové časti. Išlo zrejme o jeden z najsilnejších sopečných výbuchov známych človeku, ktorý svojou silou mnohonásobne prevýšil výbuch sopky Krakatoa v roku 1883.
Výbuch Théry okolo roku 1600 pred naším letopočtom vyvolal klimatické zmeny a prívalovú vlnu cunami, ktorým je pripisovaný pád mínojskej civilizácie na Kréte. Dáva sa do súvislosti s niektorými z biblických desiatich egyptských rán a niekedy sa táto katastrofa považuje za zdroj povesti o Atlantíde.
Vulkán teraz označovaný ako Santorini bol podľa AP v roku 1990 zapísaný na zoznam 16 sopiek po celom svete, ktoré treba pozorne monitorovať. Okrem historickej erupcie je to aj kvôli jeho blízkosti k husto obývaným oblastiam. Na zoznam patria napríklad aj talianske Etna a Vesuv či Pico del Teide na španielskom Tenerife.
Zemetrasenia sú v Grécku pomerne časté, keďže krajina sa nachádza v seizmicky aktívnej zóne. Väčšinou sa zaobídu bez zranení či väčších materiálnych škôd.