Freepik/prostooleh
StoryEditor

Rozlúč sa s farebným tetovaním. Európska únia zaviedla nové obmedzenia, tatéri a ľudia sa búria

Miroslav KamodyTASR05.01.2022., 14:00h
V celej Európskej únii nadobudli v utorok platnosť nové obmedzenia týkajúce sa nebezpečných chemikálií používaných pri tetovaniach a permanentnom mejkape. Informovala o tom agentúra DPA.
Lajkuj Brainee.sk na

Dva populárne pigmenty – modrá 15:3 a zelená 7 – by mali úplne zmiznúť z trhu na budúci rok v januári po uplynutí ochrannej lehoty. Európska komisia rozhodla o tomto kroku ešte v decembri 2020 na základe dôkazov o alergiách a kožných problémoch, o ktorých informovala Európska chemická agentúra (ECHA).

Toxické chemikálie

„Chemikálie obsiahnuté v spomínaných pigmentoch spôsobujú rakovinu alebo genetické mutácie a sú toxické,” uviedla ECHA a dodala, že cieľom nariadenia nie je „zakázať tetovanie, ale zvýšiť bezpečnosť farieb používaných pri tetovaní a permanentnom mejkape”.

Tetovanie Unsplash/Andrew Leu

​Obmedzenia však narazili na odpor tetovačov, ktorí sa obávajú, že obľúbené farby nebudú dostupné. „Predmetné zakázané pigmenty - modrá 15:3 a zelená 7 - v súčasnosti tvoria takmer 70 percent všetkých atramentov na tetovanie a permanentný mejkap. Miešajú sa z nich aj ďalšie farby ako napríklad červená, fialová, hnedá a čierna,” tvrdia signatári petície „Zachráňte pigmenty” (Save the Pigments).

Táto internetová petícia má už viac ako 175-tisíc podpisov. „Začiatok tohto roka vyzerá čierno pre priemysel, ktorý bol počas globálnej pandémie zbavený svojich nástrojov len na základe podozrenia,” uvádza sa ďalej vo vyhlásení zverejnenom na sociálnej sieti Facebook koordinátormi petície.

​​Boj o čas 

Hoci boli chemikálie v januári 2021 zakázané, výrobcovia atramentov dostali lehotu na nájdenie bezpečnejších formulí na výrobu farebných atramentov. Mnohí umelci z tohto biznisu ale hovoria, že pokrok pri vytváraní nových potrieb je pomalý, takže si nie sú istí, či nebudú musieť odmietnuť potenciálnych klientov hľadajúcich farebné tetovanie.

Na nájdenie alternatív majú výrobcovia ešte rok, konkrétne do 4. januára. Európska komisia v utorok v tlačovej správe uviedla, že nové pravidlá boli „prijaté tak, aby rovnako chránili ľudí v celej EÚ”. Podľa Bruselu sú k dispozícii bezpečné alternatívy.

Stále však rastú obavy z toho, že ak výrobcovia atramentov nenájdu bezpečné alternatívy v tomto vymedzenom termíne, záujemcovia o farebné tetovanie sa presunú k tatérom, ktorí svoje služby poskytujú nelegálne. Regulačný orgán dúfa, že výrobcovia vyvinú bezpečnejšie alternatívy vo svojom sortimente skôr, ako sa tak stane, píše portál Unilad.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/biznis/zaujimavosti, menuAlias = zaujimavosti, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
05. jún 2023 22:38