
Greta Thunbergová, známa švédska klimatická aktivistka, sa stala stredobodom medzinárodného incidentu po tom, čo ju a jej sprievod zadržali izraelské ozbrojené sily počas pokusu dopraviť pomoc do pásma Gazy. Podľa Thunbergovej išlo o zásah v medzinárodných vodách – vo vopred nahratom videu uviedla, že bola „zadržaná a unesená izraelskými okupačnými silami“. Informuje portál Unilad.
„Ak vidíte toto video, boli sme unesení v medzinárodných vodách. Žiadam vás, aby ste vyvinuli tlak na švédsku vládu a zabezpečili naše prepustenie,“ odkázala Thunbergová s vážnym tónom.
Zadržaní a deportovaní
Loď s názvom Madleen bola súčasťou misie Freedom Flotilla Coalition, ktorá sa snaží dlhodobo prelomiť izraelskú blokádu Gazy. Thunbergová a jej spolucestujúci sa plavili zo Sicílie a boli zadržaní zhruba 200 kilometrov od pobrežia Gazy, teda ešte v medzinárodných vodách, krátko pred tým, ako mohli doraziť k palestínskym brehom.
Izraelské ministerstvo zahraničných vecí potvrdilo, že všetci aktivisti boli privezení do Ašdodu a následne podrobení lekárskej kontrole. Počas pondelkového večera (9. júna) ich premiestnili na letisko Ben Gurion s cieľom deportácie.
Thunbergovú deportovali, ďalší zostávajú zadržaní
Izrael medzičasom oficiálne deportoval Gretu Thunbergovú do Francúzska, odkiaľ pokračuje do Švédska. Izraelské ministerstvo zahraničných vecí zverejnilo na sieti X fotografiu Thunbergovej v lietadle – paradoxne ide o dopravný prostriedok, ktorý klimatická aktivistka dlhodobo odmieta využívať kvôli uhlíkovej stope.
S ňou boli deportovaní ešte dvaja aktivisti, švédsky novinár a 22-ročný muž. Ďalší účastníci misie deportáciu odmietli a zostávajú v izraelskej väzbe, kde budú čakať na rozhodnutie sudcu. Podľa hovorkyne ministerstva vnútra môžu byť zadržaní až 96 hodín.
Na palube lode bola aj francúzska europoslankyňa Rima Hassan palestínskeho pôvodu. Vstup do Izraela jej bol znemožnený pre jej verejné vyjadrenia nesúhlasu s izraelskou politikou voči Palestínčanom.
Podľa právnickej organizácie Adalah, ktorá skupinu zastupuje, bola loď v čase zásahu v medzinárodných vodách a nesmerovala do Izraela, ale do „teritoriálnych vôd štátu Palestína“. Organizácia označila zásah izraelského námorníctva za nezákonný. Podobné stanovisko zaujala aj Amnesty International, ktorá vyzvala na okamžité a bezpodmienečné prepustenie aktivistov.
Bol to len marketingový ťah?
Napriek dramatickému tónu videa izraelské úrady misiu ostro kritizujú. „Toto nebola humanitárna pomoc. Bol to instagramový aktivizmus,“ vyhlásil hovorca vlády David Mencer. Poukázal na to, že náklad na palube bol menší než obsah jedného kamiónu, zatiaľ čo Izrael v priebehu dvoch týždňov do Gazy poslal viac než 1 200 kamiónov s pomocou.
„Greta neprinášala pomoc. Prinášala samu seba,“ dodal Mencer s výčitkou, že ide viac o mediálne divadlo než o skutočný čin solidarity.
Freedom Flotilla Coalition pritom čelí nebezpečenstvu opakovane. Ešte minulý mesiac ich inú loď údajne napadli drony v medzinárodných vodách neďaleko Malty, pričom skupina obvinila Izrael z útoku, ktorý poškodil plavidlo.
Medzi symbolom a skutkom
Greta Thunbergová je známa tým, že ide za hranice bežného aktivizmu. Tentokrát však narazila na tvrdú realitu geopolitiky a izraelskej blokády. Zatiaľ čo jej podporovatelia hovoria o odvahe a morálnej sile, jej kritici ju obviňujú z mediálneho exhibicionizmu.
Otázkou zostáva, kde sa končí odvážne gesto a začína neefektívny protest a či takáto akcia skutočne pomôže Palestínčanom, alebo len prehĺbi polarizáciu verejnosti.